Farklı anaç ve terbiye sistemi kombinasyonlarının 0900 ziraat kiraz çeşidinin performansı üzerine etkileri
Influence of combinations of rootstock and training system on performance of 0900 ziraat sweet cherry
  1. Tez No: 343541
  2. Yazar: ERDAL AĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışma, farklı anaç (Gisela 5, Gisela 6, MaxMa 14 ve SL 64) ve terbiye sistemlerinin (İspanyol çalısı, Steep lider ve Vogel merkezi lider) 0900 Ziraat kiraz çeşidinin performansı üzerine etkisini belirlemek amacıyla, 2010-2013 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışma sonunda ağaçların vegetatif gelişimi üzerine, anaç ve terbiye sitemlerinin etkisi önemli bulunmuştur. SL 64 ve MaxMa 14 anacı üzerinde ağaçların, Gisela 5 ve Gisela 6 anaçları üzerindeki ağaçlardan daha kuvvetli oldukları belirlenmiştir. Terbiye sistemleri arasında ise en güçlü vegetatif gelişme Steep lider sistemi ile terbiye edilen ağaçlarda görülmüştür. Anaçlar çeşidin verime başlama yaşında önemli farklılıklar oluşturmuştur. Gisela 5 ve Gisela 6 üzerindeki ağaçlarda ilk çiçeklenme dikimden sonra ikinci yılda, MaxMa 14 ve SL 64 üzerindeki ağaçlarda ise dikimde sonraki dördüncü yılda gerçekleşmiştir. Verim yaşı üzerine terbiye sistemlerinin önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ağaç başına verim üzerine, terbiye sistemlerinin önemli bir etkisinin olmadığı, buna karşılık anaçlar arasında, önemli farklılıkların oluştuğu belirlenmiştir. Ağaç başına verim en yüksek Gisela 5, en düşük ise SL 64 anaçları üzerindeki ağaçlardan alınmıştır. Anaç x terbiye sistemi interaksiyonunun ağacın vegetatif gelişimi üzerine olan etkisi yıllara göre farklılık göstermekle birlikte, en kuvvetli gelişim SL 64/Steep lider, en düşük vegetatif gelişim ise Gisela 5/İspanyol çalısı kombinasyonları ile elde edilmiştir. Anaç x terbiye sistemi interaksiyonunun, ağaç başına verim üzerine etkisi de önemli bulunmuştur. En yüksek verim, Gisela 6 anacı üzerinde İspanyol çalısı terbiye sistemi uygulamış ağaçlardan elde edilirken, SL 64 anacı üzerinde İspanyol çalısı sistemi ile terbiye edilmiş ağaçların ise en düşük verime sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effect of different rootstock (Gisela 5, Gisela 6, MaxMa 14 and SL 64) and training systems (Spanish bush, Steep leader and Vogel central leader) on performance of sweet cherry cultivars `0 900 Ziraat? during 2010-2013 years. At the end of study, effect of rootstocks and training systems on vegetative growth was found significant. It has been determined that the trees grafted on SL 64 and MaxMa 14 rootstocks were more vigorous than the those grafted on Gisela 5 and Gisela 6. Among the training systems, the most vigorous growth observed on the trees trained as Steep Leader. The rootstocks formed significant differences at the precocity. While the first blooming on the trees on Gisela 5 and Gisela 6 rootstocks occurred at second year after planting, the first blooming on the trees on MaxMa 14 and SL 64 rootstocks occurred at fourth year after planting, The training systems did not have a significant influence at the age of product. While the training systems did not have a significant influence on yield per tree, differences between the rootstocks were significant. In terms of yield per tree, the highest value was recorded in Gisela 5, the lowest value was in SL 64 rootstock. Although influence of rootstock x training system interaction on vegetatif growth of tree varied between years, the most vigorous growth was on SL 64/ Steep leader combination, the least vegetative growth was on Gisela 5/Spanish bush combination.The effect of rootstocks x training system interaction on yield per tree was found significant. The highest yield was obtained on the trees trained as Spanish bush system on Gisela 5 rootstock. On the other hand, the trees trained as Spanish bush on SL 64 rootstock have the lowest yield.