Anne sesinin prematüre bebekler üzerindeki etkisi
The effect of the mother's voice on premature babies
  1. Tez No: 344135
  2. Yazar: BAHAR TRABZON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN AŞTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, preterm bebeklere dinletilecek olan anne sesinin bebeğin saturasyon değerleri, KTA (kalp tepe atımı) , solunum, ateş, stres belirtileri, beşiğe çıkma ve büyüme gelişmesine etkisi olup olmadığını incelemek amacıyla deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi?nde (YYBÜ), Ocak 2012 - Ocak 2013 tarihleri arasında yatan ve vaka seçim kriterlerine uyan 30 prematüre bebekten (15 deney, 15 kontrol) elde edildi. Uygulama öncesinde aileler bilgilendirilerek ?yazılı onam formu? ve ?bebeği tanıtıcı bilgi formu? dolduruldu. Anne sesi dinletme saatleri bakım saatlerine denk getirildi ve 10:00- 13:00- 16:00 olarak belirlendi. Bakım öncesi ve bakım (anne sesi dinletisi) sonrası stres belirtileri, KTA, solunum, saturasyon ve ateş ?Bebek Tepki İzlem Formu?na hemşireler tarafından kaydedildi. Veriler SPSS 17 paket programı ile değerlendirildi. Araştırma grubunu oluşturan preterm bebekler incelendiğinde deney ve kontrol gruplarında büyüme değerleri (kilo, boy, baş çevresi), hastanede kalış süreleri ve saturasyonda anlamlı fark gözlenmezken (p>.05), KTA, solunum ve ateş değerlerinin normal sınırlar içinde kaldığı gözlendi (p>.05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted as an experimental design in order to examine whether mother?s voice to be listened by premature babies has an effect on saturation values, HR ( heart rate), respiration, fever, symptoms of stress, coming out of cradle and growth and development of babies or not. Research data were obtained from 30 premature babies (15 experiment, 15 control) staying between January 2012 ? January 2013 and matching the criteria of case selection in Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine Neonotology Division of Pediatry Department Neonatal Intensive Care Unit (NICU). Prior to the implementation, families are informed and ?written consent form? and ? form of introductory information about the baby? were filled in by them. Hours of listening mother?s voice were coincided with hours of care and determined as 10:00-13:00-16:00. Symptoms of stress, HR, respiration, saturation and fever before and after (mother voice audition) care were recorded in ?Baby Responce Follow-Up Form? by nurses. The data were evaluated with SPSS 17 package program. When the preterm babies constituting the research group were examined it was observed that in experiment and control group HR, respiration and fever values remained in normal ranges (p>.05) while there are no significant difference on growth values (weight, height, head circumference), duration of hospital stay and saturation (p>.05).