Erol Deran'ın kanun ile eser icrasının özellikleri
The characteristics of the kanun performances of Erol Deran
  1. Tez No: 344741
  2. Yazar: SERKAN MESUT HALİLİ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ADİL FERİDUN ÖNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada; Prof Erol Deran'ın biyografisi ve özellikle kanun sazı ile eser icrasındaki özellikler sunulmaya çalışılmıştır. Yazılı ve yayımlanmış kaynakların yanı sıra, özel görüşmelerden faydalanılarak Prof. Erol Deran'ın sanatı, müzisyenliği ve akademisyenliği yansıtılmak amaçlanmış olup bu doğrultuda bibliyografi ve diskografilerin yanı sıra Türk makam müziğine katkıları ve kanun icra kayıtlarının notaya alınmak sureti ile yapılan analizler ayrıntılı olarak sunulmuştur. Çalışmada hedeflenen bir başka olgu da; öğrencilikten icracılığa, icracılıktan sanatçılığa ve akademisyenliğe, eğitmenliğe kadar katedilen müzikal evrim süreçleri Prof. Erol Deran şahsında örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the life and kanun performance of Erol Deran. Drawing ona wide spectrum of written and oral sources the thesis investigates the musical, artistic and academic career of Erol Deran and presents a comprehensive bibliography and discography of Deran's musical and academic output. The thesis also presents an evaluation of the influence of ErolDeran on Turkish classical music in general as well as an analysis of the artist's methods of musical transcription and notation. In addition to the study of the oeuvre and academic output of Erol Deran, the thesis sheds light on the processes of musical eduıcation in the framework of Turkish classical music through the example of the artist's personal evolution from a music student to renowened performing artist and scholar.