Overconfidence and bubbles in experimental asset markets
Deneysel menkul kıymet borsalarında aşırı öz güven algısı ve balon oluşumu
- Tez No: 345144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ENGİN KÜÇÜKKAYA, PROF. DR. ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Son yıllarda davranışsal ve deneysel finans alanlarındaki çalışmalar önemli gelişmeler kaydetmiştir. Gelişmelere rağmen mevcut çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Özellikle, yatırımcıların davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesinde yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra, yatırımcıların bilişsel algı sapmalarını inceleyen yenilikçi çalışmaların da oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, bireylerin yatırım kararlarını etkileyen sosyo-demografik faktörleri analiz eden çalışmaların da literatürdeki önemi artmaktadır. Bu kapsamda, deneysel çalışmaların değişkenlerin kontrol altına alınabildiği laboratuvar ortamında yapılıyor olması nedeniyle, bireylerin yatırım kararlarını etkileyen bilişsel algı sapmalarını belirlemede metodolojik açıdan çok büyük avantaj sahibi olduğu genel kabul görmektedir. Bu doktora tezinin amacı bireylerin güven düzeylerini ölçümlemek ve aşırı öz güven duyan bireylerin menkul kıymet borsalarında balon oluşumuna katkısını analiz etmektir. Söz konusu ilişkiyi analiz etmek amacıyla tez kapsamında iki farklı sosyal bilimler deneyi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular bireylerin genellikle sahip oldukları bilgilere aşırı öz güven duyduklarını göstermiştir. Çoğu birey kendini diğer katılımcılardan bilgi ve beceri olarak üstün görmekte ve hisse senedi piyasalarında üstün başarı elde edeceklerini düşünmektedirler. Aşırı öz güven duyan bireylerin birçoğu hisse senedi piyasalarında daha sık alım-satım yapmakta ve ciddi ölçüde zararlarla karşılaşabilmektedirler. Ayrıca elde edilen bulgular bireylerin yatırım bilgisi gerektiren konularda kendilerine daha az güvendiğini de göstermektedir. Bulgular piyasalarda balon oluşumuna neden olan yatırımcıların aşırı öz güven algı sapması yaşayan bireyler olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, balon oluşumunu tetikleyen aşırı öz güven algı sapmasının finansal bilgi düzeyinden çok genel bilgi düzeyine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Behavioral and experimental finance literature has grown by leaps and bounds in recent years. However, much work remains to be done in the field. In particular, studies could shed specific light on which factors affect the decisions of investors. There is also need for studies searching for behavioral biases of individual investors. There is also room for studies in the fast-growing field of measuring demographical differences in taking investment decisions. In detecting behavioral biases and their effects on decision making process, experiments are very advantageous in that it is possible to obtain valuable findings about the biases of individuals in controlled laboratory settings. The purpose of this study is to search for the overconfidence bias of UK subjects, investigate the effect of overconfidence on the formation of stock market bubbles in experimental asset markets. Mainly two economic experiments are conducted to deal with the role of overconfidence in forming of stock-prices? bubbles and the impact of overconfidence on economic behavior of individual traders. Results indicate that people are generally overconfident. Most of them see themselves above average and overestimate precision of their knowledge. Highly overconfident traders trade more frequently. Moreover, it seems that overconfidence is domain specific. In particular, traders are less confident in the domain where financial knowledge is required. Results also indicate overconfidence results in bubbles in markets. It is found that overconfidence is mainly driven by overconfidence in the domain of finance more than overconfidence in the domain of general knowledge.