The role of employee's gender, and gendered job-type in organizational citizenship behavior attributions
Cinsiyet ve cinsiyetçi iş türlerinin örgütsel vatandaşlık davranışları atfında rolü
- Tez No: 345145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE PINAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Örgütsel vatandaşlık davranışları ve boyutları (özgecilik, nezaket, vicdanlılık, centilmenlik, örgütsel erdem) son yüzyılın önemli ve hızlı büyüme gösteren bir araştırma alanıdır. İş yerlerindeki örgütsel vatandaşlık davranışlarının önemi farkına varıldıkça, örgütsel davranışlarla ilgili algı ve beklentileri etkileyen faktörlerle ilgili bir çok çalışma yapıldı. Bu çalışma, örgütsel vatandaşlık davranışları ile cinsiyet rolleri ve cinsiyetçi iş türleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir.Bahsedilen değişkenler arasındaki hipotezleri test etmek için, 141 adet veri kitapçık haline getirilen anket aracılığıyla toplanmıştır. Bu veriler, Ankaradaki bazı üniversitelerin 3. ve 4. sınıf İşletme Bölümü lisans öğrencileri arasından toplanmıştır. Bulgular, örgütsel vatandaşlık davranışları ve boyutları ile cinsiyet rolleri arasında bir bağ bulunmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, cinsiyetci iş türleri ve örgütsel vatandaşlık davranışlarının bir boyutu olan özgecilik ile bir bağ bulunduğu sonucuna varılmıştır. Diğer boyutlar ile cinsiyetçi iş türleri arasında bir bağ bulunamamıştır. Bu çalışma, bulguların kuramsal ve uygulamaya yönelik yorumlanması ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational citizenship behavior (OCB) and its dimensions-altruism, courtesy, conscientiousness, civic virtue and sportsmanship-have been a very significant and rapid growth research area for recent decades. With the realization of OCB importance in work places, several studies are conducted to identify the elements which can affect the perception or expectation of organizational citizenship behavior from employees. This study intends to identify the relationship of OCB with employee gender and gendered job-type. In order to test the hypotheses, data were collected from the Business Administration students from the universities in Ankara through paper-pen based questionnaires. The sample used in this study is composed of 141 students who were third or fourth year bachelor students. The results of this study indicated that the relationship between dimensions of organizational citizenship behavior and employee gender is insignificant. However, relationship between gendered job-type and altruism dimension of OCB was significant. The other dimensions of OCB were not significantly associated with gendered job-type. This research is concluded with the discussion of the results.