Using communities of practice in developing health-related fitness knowledge of physical education teachers: İmpact on student learning
Mesleki öğrenme grubunun beden eğitimi öğretmenlerinin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk bilgilerini geliştirmede kullanımı: Öğrenci öğrenmesine etkileri
- Tez No: 345150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, mesleki öğrenme grubuna (MÖG) katılan beden eğitimi öğretmenlerinin 1) birbirleriyle olan etkileşim yollarını, 2) kendilerinin ve öğrencilerinin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk (SiFU) alan bilgilerini ve 3) SiFU pedagojik alan bilgilerinin gelişimini incelemektir. 12 deneyimli beden eğitimi öğretmeni (6sı deney, 6sı kontrol grubunda olmak üzere) ve 278 öğrenci bu çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışmada ön test-son test deney desenli karma yöntem kullanılmıştır. Deney grubundaki öğretmenler 6 hafta boyunca MÖGe katılmışlardır. İlk araştırma sorusu için, 6 haftalık MÖGe katılan öğretmenlerin etkileşimlerini analiz etmek için Etkileşim Süreci Analizi (Interaction Process Analysis) sonuçları, 6 hafta içerisinde etkileşimin örüntülerinin ve türünün değiştiğini göstermiştir. Haftalar ilerledikçe öğretmenlerin öneri ve fikir sunmaya, hislerini birbirlerine ifade etmeye ve herkesin sorunlarına ortaklaşa çözüm yolu üretmeye daha açık oldukları görülmüştür. İkinci araştırma sorusu kapsamındaki hem nitel hem de nicel veri analizleri, öğretmenlerin MÖGe katılmalarının hem kendilerinin hem de öğrencilerinin SiFU alan bilgilerini arttırdığını göstermiştir. Öğretmenlerin alan bilgilerinin artmasına neden olan iki tema ortaya çıkmıştır: (1) öğretmenlerin kendi SiFU alan bilgi ihtiyaçlarının MÖG yardımıyla farkına varmaları ve (2) öğretmenlerin MÖG yardımıyla, alan bilgilerini geliştirmeye yardımcı olan kaynaklarının türleri. Üçüncü araştırma sorusu kapsamındaki nitel veri analizlerine göre öğretmenlerin, ders ortamında yaptıkları yeniliklere öğrencilerinin olumlu tepki vermesi ve derslerden memnun olduklarını görmek, öğretmenleri sınıf içi uygulamalarını değiştirmeye teşvik etmiştir. Bu değişim genel anlamda SiFU alan bilgi düzeyinin artmasına bağlanabilir. Bununla birlikte öğretmenler sınıf içi uygulamalarında yeni öğretim modellerinin kullanmışlar, öğretim materyalleri geliştirmişler ve öğrencilerine sorumluluk vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine 1) the ways physical education teachers interact in a community of practice (CoP) 2) the effects of participation in CoP on the physical educators and their students health-related fitness (HRF) content knowledge (CK) and 3) the effects of physical education teachers CoP experience on their HRF pedagogical content knowledge (PCK) construction process. Twelve experienced physical education teachers (six in treatment, six in control group) and 278 of their students voluntarily participated in this study. Mixed method research with experimental pre?post design was used. Teachers in treatment group participated in a CoP for six weeks. For the first research question, results of the Interaction Process Analysis indicated that the types and patterns of the interactions changed over the six weeks. Teachers were more open to giving suggestions and opinions, expressing their feelings to each other and collectively offering solutions to each others problems as the weeks progressed. For the second research question, both quantitative and qualitative analysis indicated that teachers participation in a CoP increased both their and their students HRF CK. Two themes emerged to reveal these teachers increased CK: (1) how teachers became aware of their needs about HRF CK through support of the CoP and (2) the types of resources that helped them improve their CK through the CoP. For the third research question, results of the qualitative data demonstrated that for teachers, seeing their students respond positively and enjoying learning encouraged them to change their classroom practices. These changes typically resulted from increased HRF CK and made a change in teachers? classroom practice, implementing new instructional methods, developing instructional tools, giving responsibility for learning to their students