İMKB'de etkin piyasa hipotezinin A-FIGARCH model ile testi: Sektör endeksleri üzerine uygulama
Testing of the efficient market hypothesis with A-FIGARCH model in ISE: An application on sector indexes
  1. Tez No: 345330
  2. Yazar: GÜLTEKİN TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH İSMAİL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ekin piyasa hipotezi piyasada işlem gören menkul değerlerin fiyatlarının geçmiş dönem fiyatlarından etkilenmediğini belirtmektedir. Buna bağlı olarak etlin bir piyasada yatırımcılar geçmiş fiyat hareketlerini kullanarak normalin üzerinde getiri elde etme imkanına sahip olamayacaklardır. Etkin olmayan bir piyasada, menkul varlığa ait bilginin elde edilmesi bilgi düzeyi ve bilginin önemi bakımından yatırımcılar için maliyet farklılıkları yaratacağından, piyasa etkinliği arzu duyulan bir hal almıştır. Piyasa etkinliği, piyasada yer alan tüm yatırımcıların menkul kıymet ile ilgili tüm bilgilere aynı anda ulaştığında ve menkul kıymet fiyatlarının bu bilgiyi aynı anda yansıttığında mümkün olmaktadır.Çalışmada 02/01/1997-06/07/2012 dönemlerine ait günlük kapanış verileri kullanılarak getiri serileri oluşturulmuş ve getiri serilerinin varyansında yapısal kırılmaların varlığı Sanso vd., (2004) tarafından geliştirilen test ile araştırılmıştır. Sonuç olarak, İMKB 30, Banka, Gıda, Metal Ana, Sigorta, Turizm ve Ulaştırma sektörleri çalışmanın kapsamında yer almış ve bu sektörlerin volatilitesinin uzun hafıza özelliği gösterdiği belirlenmiştir. Bu sonuç İMKB'nin zayıf formda etkin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Total Number of Pages:74The efficient market hypothesis suggest that prices of securities that are traded in the financial market are not affected by own past values. In this context, investors cannot gain excessive return by using past values of prices of securities in an efficient market. In an inefficient market, because information acquisition about securities causes cost differences in terms of level of information and the importance of information for investors, market efficiency has become desirable. Market efficiency can be provided when all investors in the securities market can reach all the information about the prices of securities and the prices of securities can reflect the information at the same time.In this study, the efficient market hypothesis in the ISE is analyzed in sector specific by using A-FIGARCH model. A-FIGARCH model provides efficient estimators when there are structural break and long memory in the volatility of returns series and in this context, this is the first study to examine the efficient market hypothesis in the ISE by using A-FIGARCH model. We calculate returns series by means of daily closing prices and the presence of structural breaks in the variance of returns series is examined structural break test proposed by Sanso et al. (2004). As a result, sector indices for ISE 30, banking, food, basic metal, insurance, tourism and transportation are considered in the context of this study and it is determined the presence of long memory in the volatility of these sectors. These findings suggest that the ISE is not weak form efficient market.