Ankara kent içi yollarındaki andezit ve yapay bordür taşlarının karşılaştırılması
The Comparison of the andesite kerbs with the artificial kerbs on the streets of Ankara
- Tez No: 34610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ANKARA KENT İÇİ YOLLARINDAKİ ANDEZİT VE YAPAY BORDUR TAŞLARININ KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa BABAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1994 ÖZ Ankara kent içi yollarında bordur taşı olarak Ankara andeziti kullanmakta iken, yaklaşık 14 yıl öncesinden başlamak üzere andezit bordur taşı üretimi durdurulmuş, yerine yapay bordur taşı kullanılmaya başlanılmıştır. Ancak, Ankara iklimi ve atmosferik şartlarında yapay bordur taşlarının üretiminden sonra 5-10 yıl arasında yüzeylerden bozuşmaya başladığı ve don etkisi altında kopmalar ve dağılmalar meydana gelerek bordur özelliğini büyük ölçüde kaybettiği görülmüştür. Bu çalışmada andezit ve yapay bordur taşlarının mühendislik özellikleri belirlenerek standartlara uygun olup olmadığı, zaman içerisinde nasıl davranacağı, ne kadar süre hizmet verebileceği ve bordur olarak kullanımı gereği uzun vadede hangisinin ekonomik olacağı konulan araştırılmıştır. Araştırma, Ankara kent içi yollarında muhtelif tarihlerde (0- 57 yıl) inşa edilmiş andezit ve yapay bordur «taşlarının malzeme yapısı bakımından değişik özellikli numuneler alınarak, bunlar üzerinde gerekli deneyler standartlara uygun yapılmıştır.Araştırma sonunda 20-57 yıl önce üretilen ve kullanılan andezit bordur taşlarının, 0-10 yıl önce üretilip kullanılan yapay bordur taşlarına göre çok daha dayanıklı ve ekonomik olduğu ortaya çıkmıştır. Hızlı nüfus artışıyla imar alanları ve yapılaşmanın geliştiği Ankara kentinde (ve benzeri iklim şartlarına sahip diğer şehirlerde) 5-10 yılda bir yenilenmesinin gerekeceği anlaşılan yapay bordur taşları yerine, 57 yılda özelliğini kaybetmediği görülen ve daha çok hizmet verebilecek olan doğal (andezit vb) bordur taşlarının kullanımının daha ekonomik olacağı anlaşılmaktadır. Bilim Kodu : 624.01.01 Anahtar Kelime : Bordur taşı, Andezit taşı, Mühendislik Özellikleri, Laboratuvar Deneyleri Sayfa Adedi : 70 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Süleyman PAMPAL II
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF THE ANDESITE KERBS WITH THE ARTIFICIAL KERBS ON THE STREETS OF ANKARA (M.Sc. Thesis) Mustafa BABAL GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1994 ABSTRACT While the Ankara andesite was being used as kerbs on the streets of Ankara, starting from about 14 years ago the manufacturing of andesite kerbs was stopped and the artificial kerbs was started to be used instead. However, under the atmospheric conditions and Ankara's climate, it was seen that 5-10 years after the manufacture, the artificial kerbs start to corrupt from surfaces and with the ice effect they break out and loose their kerb properties. In the study, the engineering properties of andesite and artificial kerbs were determined and it was searched that whether their properties are suitable to the current standards, how they behave under service with time, how long they serve and in long term which is more economical as kerbs. This study has been accomplished on the specimens which were taken from the andesite and artificial kerb laid in different years (0-57 years ago) on the streets of Ankara and which had different properties and necessary laboratory tests were carried out according to the standards on these specimens. IllAs a results of this study, it was seen that the andesite kerbs manufactured and laid 20-57 years ago were much more durable and economical than the artificial ones manufactured and laid 0-10 years ago. Depending on the rapid population increase, the need for development and construction of public facilities also increases in Ankara. Hence, in Ankara and in other cities having the same weather conditions, instead of using artificial kerbs which need replacing in each 5-10 years, the resumption of natural (andesite etc.) kerbs that can keep its properties for 57 years and can serve longer is believed to be more economical. Science code : 624.01.01 Key words : Kerbs, Andesite stone, Engineering properties, Laboratory experiments. Total number of pages : 70 Superviser : Doç.Dr. Süleyman PAMPAL IV