Kısmi metrik uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems on partial metric spaces
- Tez No: 346708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda tanımlanan kısmi metrik uzay kavramı verilerek bu uzayda sabit nokta teorisi incelendi. İlk olarak sabit nokta teorisi ile ilgili ön bilgiler, bazı temel tanım ve teoremler verildi. Kısmi metrik uzayın tanımı, bu uzaylar için örnekler ve kısmi metrik uzayların bazı özellikleri verildi. Kısmi metrik uzay üzerinde bazı temel topolojik kavramlar ve tanımlar genelleştirildi. Ayrıca tam kısmi metrik uzayın tanımı verildi ve kısmi metrik uzaylar üzerindeki daraltan dönüşümlerin sabit noktaları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, recently identified partial metric space term was given, fixed point theorem were investigated for this space. Initially, background information, some essential definitions and theorems were given about fixed point theorem. Definition of partial metric spaces, examples for this spaces and some properties of partial metric spaces have been given. Some topological concepts and definitions were generalized to partial metric spaces. Also definition of complete partial metric spaces were given and the fixed points of contraction mappings on partial metric spaces were examined.