İş kazaları ve meslek hastalıklarının Türk sosyal güvenlik sistemine etkileri: Yalova örneği
Turkish social security system of occupational accidents and diseases effects: Yalova example
- Tez No: 347237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
?İş Kazaları? ve ?Meslek Hastalıkları?, Sosyal Güvenlik Sistemlerinin temelini oluşturan sigortacılık anlayışının ortaya çıkmasına neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Sosyal Güvenlik sisteminin en eski kollarından biri olarak mesleki risk grubuna giren İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları sadece sigortalı açısından değil Sosyal Güvenlik Sistemlerinin aktüeryal dengesi açısından da bir tehdit oluşturmaktadır.Bu çalışma; ?İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları? sonucu oluşan zararların ?Sosyal Güvenlik Sistemine? etkilerini ?Yalova? özelinde inceleyerek, Sosyal Güvenliğin aktüeryal dengesi içerisindeki yerini tespit edebilmeyi amaçlamıştır.Bu amaca uygun olarak üç bölüm halinde hazırlanan çalışmanın birinci bölümünde Sosyal Güvenlik Kavramı ve Sosyal Güvenliğin gelir-gider grupları, ikinci bölümde İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarına genel bir bakış, Türkiye'de İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarının genel durumu ile İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları sigortasından sağlanan yardımlar anlatılmış, üçüncü bölümde ise Yalova özelinde İş Kazalarının ve Meslek Hastalıklarının genel özellikleri ile Sosyal Güvenlik Sistemine etkileri bir analiz çalışması olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
?Occupational Accidents? and ?Occupational Diseases? are the leading factors which cause the emergence of assurance conception that constitutes the base of Social Security Systems. Being classified within occupational risk grup as one of oldest branches of Social Security , ?Occupational Accidents? and ?Occupational Diseases? generate risk not only for insuree , also in terms of actuarial balance of Social Security Systems.This study aims to be able to figure out the place of Social Security in actuarial balance by examining the effects of harms stemmed from ?Occupational Accidents? and ?Occupational Diseases on Social Security Systems as Yalova case.In compliance with this aim , study has been prepared in 3 parts for first part of the study , Social Security Concept and Social Security income-expense groups are explained,in the second part , with broad viewpoint of Occupational Accidents and Occupational Diseases, Occupational Accidents and Occupational Diseases in Turkey are analyzed, in the third part , aids provided from Occupational Accidents and Occupational Diseases insurance are elucidated, in the fourth part , specific to Yalova , general features of Occupational Accidents and Occupational Diseases and their effects are presented as an analysis study.