Depresif bozukluğu olan kadın hastalarda çocukluk çağı ruhsal travmaları ve fonksiyonel olmayan tutumlarla ilişkisi
Disfunctional attitudes and relationship with childhood traumas in female patients with depressive disorder
  1. Tez No: 347683
  2. Yazar: SEVİL AKBABA TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY AKSARAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; depresif bozukluğu olan kadın hastalarda; çocukluk çağı travmalarının fonksiyonel olmayan tutumlarla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza DSM-IV tanı ölçütlerine göre depresif bozukluğu olan 70 hasta (62 hasta majör depresif bozukluk, 8 hasta distimik bozukluk) ve hastalarla yaş cinsiyet eğitim açısından eşleştirilmiş 50 sağlıklı kontrol alındı. Tüm olgulara; sosyodemografik bilgi formu,Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ) uygulandı. Depresif bozukluğu olan kadın hastalarda FOTÖ puanları daha düşük, ÇÇTÖ toplam ve alt ölçek puanları ile çocukluk çağı travmalarının görülme oranı sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Depresif bozukluğu olan kadın hastalarda BDÖ puanı ile ÇÇTÖ duygusal ihmal, duygusal istismar alt ölçek puanları ve FOTÖ puanı arasında istatiksel olarak anlamlı korelasyon vardı. Ayrıca depresif bozukluğu olan kadın hastalarda FOTÖ puanı ile ÇÇTÖ duygusal istismar alt ölçek puanı arasında istatiksel olarak anlamlı korelasyon vardı. Sonuç olarak kadınlarda çocukluk çağı travmaları özellikle duygusal istismar; fonksiyonel olmayan tutumların gelişmesinde ve böylece bireyin depresyona yatkın hale gelmesinde etkili olabilir. anahtar Kelimeler: Depresif bozukluk, fonksiyonel olmayan tutumlar, çocukluk çağı travmaları
Özet (Çeviri)
. In this study, we aimed to investigate the relationship between childhood trauma and dysfunctional attitudes in women with depressive disorder. According to DSM-IV criteria 70 depressive disorder patient (62 major depressive disorder, 8 dysthymic disorder), and 50 healty control matched in age, gender, education characteristics same as a patient group. To all participants sociodemografic information form, Childhood Trauma Questionare (CTQ), Beck Depression Inventory (BDI) and Disfunctional Attitudes Scale (DAS) applied. In depressive female patients DAS scores were lower CTQ total and subscale scores and history ofchildhood trauma were increased according to healty controls significantly. In depressive female patients; There was significant statistical correlation between BDI scores and CTQ emotional abuse and emotional neglect subscales.Also between BDI scores and DAS scores. Furthermore in the patient group DAS and CTQ emotional abuse scores significantly correlated to each other. As a result; in women childhood traumas, especially the emotional abuse were effective in development of dysfunctional attitudes and vulnerability for depression by this way.