Çok değişkenli istatistiksel analiz teknikleri ile Sermaye Piyasası Kuruluna bağlı aracı kurumların değerlendirilmesi
Analysis of intermediary firms under the Capital Market Board with multivariate statistical techniques master's
  1. Tez No: 348069
  2. Yazar: KÜBRA COŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sermaye piyasalarında yaşanan krizler, piyasaya olan güvenin sarsılmasına, sermaye hareketlerinin azalmasına ve dolayısıyla ülke ekonomisinin gelişiminin de sekteye uğramasına neden olmaktadır. Sermaye piyasalarında güven ortamının oluşması bakımından fon arz edenler ile fon talep edenler arasında köprü görevi gören aracı kurumların mali yapıları önem taşımaktadır. Piyasalarda güven ve istikrar ortamının yaratılabilmesi için öncelikli olarak aracı kurumların mali yapıları kontrol altında tutulmalıdır ve aracı kurumların mali yapıları ile ilgili olası aksaklıkların önceden tespit edilmesi gerekmektedir.Bu doğrultuda çalışmada 2008-2011 yılları arasında Sermaye Piyasası Kuruluna bağlı olarak faaliyet gösteren 90 aracı kurum mali yapıları itibari ile incelenmiştir. Aracı kurumlar piyasada sundukları hizmet şekli açısından ekonomide faaliyet gösteren diğer işletmelerden farklılık gösterdiğinden öncelikli olarak bu aracı kurumların mali başarısızlığını gösteren 32 finansal rasyo belirlenmiştir. Belirlenen finansal rasyolarla diskriminant ve lojistik regresyon analizleri uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucunda her iki yöntemin sınıflama başarısı yüksek olmakla birlikte lojistik regresyon analizinin daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler 1. Diskriminant Analizi 2. Lojistik Regresyon Analizi 3. Sermaye Piyasası 4. Aracı Kurumlar
Özet (Çeviri)
The economic crisis in capital markets makes the markets insecure and reduces capital mobility, so it retards the development of the national economy. Financial position of intermediary firms, which serve as a bridge between the entities supplying fund and demanding fund, is important to establish the confidence of markets. To make capital markets trustworthy and stable, firstly financial structure of intermediary firms must be kept under control and potential failure of intermediary firm must be determined early.Accordingly, in this study, 90 intermediary firms under the capital market board were analyzed in the term 2008-2011. Due to operational systems of intermediary firms in the market, intermediary firms are different from the other firms in economy. So, firstly the 32 financial ratios were determined which may explain the failure of intermediary firms. Then, discriminant and logistic regression analysis were applied. As a result of the analyses, both discriminant and logistic regression analyses are successful, but logistic regression analysis makes classification more successfully. Key Words 1. Discriminant Analysis 2. Logistic Regression Analysis 3. Capital Market 4. Intermediary Firm