Mali müşavirler odasında performans değerlendirme yöntemleri ve çalışanlar üzerendeki etkisi
Methods and employees on the effect of certified public chamber of financial performance evaluation
  1. Tez No: 348285
  2. Yazar: NALAN BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, mali müşavirler odasında uygulanan performans değerlendirme yönteminin çalışanlar üzerindeki etkilerini; performans değerlendirme sisteminin çıktılarına yönelik ve performans değerlendirme sisteminin etkinliğini azaltan nedenlere yönelik çalışan algılarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu 2013 yılı Mayıs ayında İstanbul Mali Müşavirler Odasında çalışan 86 kişiye uygulanmıştır; Elde edilen anket verileri bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde istatistiklerinden, performans değerlendirme sisteminin çıktılarına yönelik ve performans değerlendirme sisteminin etkinliğini azaltan nedenlere ilişkin algılarının belirlenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre performans değerlendirme sisteminin çıktılarına yönelik ve performans değerlendirme sisteminin etkinliğini azaltan nedenlere ilişkin algılarının farklılaşma durumunun incelenmesinde ise t testi, tek yönlü anova ve Scheffe testinden faydalanılmıştır.Araştırma sonucunda; Mali müşavirler odasında çalışanların performans değerlendirme sisteminin en önemli gördükleri çıktıların; kurumun ilerlemesine katkıda bulunması ve motivasyonu yükseltmesi olduğu, performans değerlendirme sisteminin etkinliğini azaltan nedenlerin başında ise; uygun olmayan ölçme araçlarının kullanılması ve çalışanları değerlendiren müdürlerin çalışanların performansı hakkında geri bildirim vermekteki isteksizliği olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca çalışanların tanımlayıcı özelliklerine göre, performanslarının ve performans değerlendirme sisteminin çıktılarına yönelik ve performans değerlendirme yönteminin etkinliğini azaltan nedenlere yönelik çalışanların algılarında farklılaşmalar olduğu da saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Performans, Performans Değerlendirme, Performans Değerlendirme Yöntemleri
Özet (Çeviri)
This research on the effects of financial advisers working in the method of performance evaluation, performance evaluation system that reduces the effectiveness of the reasons for outcomes and performance evaluation system for the purpose of determining employee perceptions realized.In May of 2013, prepared in accordance with the purpose questionnaire was administered to 86 working İstanbul Chamber of Public Accountants. The data obtained from the questionnaires were analyzed by SPSS 17.0 statistical software package. Descriptive statistics of frequency and percentage of participants in determining the properties, performance evaluation system that reduces the effectiveness of outcomes and performance evaluation system for the mean and standard deviation statistics have been used to determine the perceptions of causes According to the descriptive characteristics of the participants and the performance evaluation system for performance evaluation system that reduces the effectiveness outcomes perceptions of causes, the study of the differentiation status of the t test, one-way ANOVA and Scheffe test was utilized.The result of research in the employee performance evaluation system for financial advisers deem the most important outcomes of the organization and contribute to the advancement and motivation to be an upgrade,At the beginning of the causes that reduce the effectiveness of the performance evaluation system, the appropriate use of measuring instruments and non-vermedeki reluctance of evaluators determined that the employees feedback on their performance. The study also compared the descriptive characteristics of employees, performance appraisal system performance and reduce the effectiveness of outcomes and performance evaluation system for the employees' perceptions of the reasons for the differences were also determined. Key Words : Performance, PerformanceEvaluation,Performance Evaluation Methods