Temel basketbol eğitiminde eğitsel oyun ile öğretimin 10-12 yaş grubu çocukların bilişsel ve psikomotor gelişim düzeylerine etkisi
The effects of teaching 12-year-old children basic basketball with educational games on cognitive and psychomotor development
- Tez No: 349026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; temel basketbol eğitiminde eğitsel oyun ile öğretimin; 10-12 yaş grubu çocuklarda bilişsel ve psikomotor gelişim düzeyleri üzerine etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu araştırmanın çalışma grubunu; deney grubu olarak Ankara Cumhuriyet Spor Akademisi?nden 16 erkek, kontrol grubu olarak ise Ankara Büyük Kolej Spor Kulübünden 16 erkek olmak üzere toplamda 32 denek oluşturmuştur. Deney grubuna eğitsel oyun içerikli antrenman programı, kontrol grubuna ise klasik antrenman programı hafta da 3 antrenman olmak üzere 12 hafta boyunca gruplara uygulanmıştır. Bu antrenmanların bilişsel ve psikomotor gelişim üzerine etkisini ölçmek için geçerliliği ve güvenirliliği test edilmiş bilişsel ve psikomotor testler kullanılmıştır. Deney grubu ile Kontrol grubu arasındaki gelişim farkları karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. İki grubun kendi içinde ön test son test arasındaki farkların analizi için Paired Samples T testi kullanılmıştır. İki grubun ön test ve son testleri karşılaştırılırken ise Independent Samples T testi kullanılmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgular ışığında eğitsel oyun içerikli öğretim programının basketbol temel eğitimin de 10 - 12 yaş grubu çocukların bilişsel ve psikomotor gelişim düzeylerine olumlu yönde etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of teaching 12-year-old children basic basketball with educational games on cognitive and psychomotor development. The experiment group consisted of 16 males in Ankara Cumhuriyet Sport Academy; the control group consisted of 16 males in Ankara Büyük Kolej sport academy. Total of 32 subject participated in this study. The experiment group participated in 3 training programs including educational games in a week; the control group participated in 3 classical training programs in a week for 12 weeks. Psychomotor and cognitive measurement instruments used for assessment. Developmental differences between experiment and control group were compared. Collected data was analyzed in SPSS16.0. Paired t test was used to analyze differences between pretest and posttest in both experiment and control group. Independent t test was used to analyze to compare pretest and posttest of each group. Consequently, it was found that teaching of basic basketball with educational games had positive impacts on cognitive and psychomotor development of children aged 10 - 12.