Tarih öğretiminde arşiv belgeleriyle hazırlanan internet destekli öğretim materyaline ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions regarding the web based teaching material prepared for history teaching with the use of archive documents
- Tez No: 349045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. GÜLİN KARABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, birinci elden kaynaklar kullanılarak hazırlanmış internet destekli öğretim materyalinin tarih öğretiminde nasıl uygulanabileceği ile hazırlanan bu ortamın öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesini yapmaktır. Bu araştırmada, karma yöntem araştırması kullanılmıştır. Karma yöntem araştırması, araştırmacının nicel ve nitel araştırma tekniklerini tek bir çalışma içerisinde birleştirdiği araştırma olarak tanımlanmaktadır. Buna göre, nicel ve nitel veriler ayrı ayrı toplanmış, analiz edilmiş ve elde edilen veriler sonuçta bir araya getirilmiştir. Araştırmada hazırlanan internet destekli öğretim materyalinde, tarih öğretimine yönelik etkinlikler sunulmuştur. Sınıflarında bu etkinlikleri uygulayan 54 tarih öğretmenine anket uygulanarak öğretmenlerin internete yönelik tutumları tek faktörlü varyans analiziyle (one way ANOVA) değerlendirilmiştir. Ayrıca aynı anket içerisinde kullanılan
Özet (Çeviri)
This study aims to explain how web based teaching material, which includes primary sources of archival documents, is used in teaching history and to evaluate the material in line with teachers' opinions. The study is conducted through mixed methods research. Mixed methods research is defined as the research in which the researcher utilizes qualitative and quantitative research methods within one single study. Thus, qualitative data and quantitative data are collected and analyzed individually, and findings of both data are concluded. The study includes activities for teaching history through web based teaching material. 54 history teachers used these activities at their classes and their attitudes towards internet were evaluated through analysis of variance (one way ANOVA.) Additionally, the web design prepared was evaluated through Web Site Usability Scale that was included in the same survey. We attempted collecting data regarding the activities prepared, through open-ended questions. Within this framework, the usability of the web site was rated as