6. sınıf fen ve teknoloji dersi öğretim programının (2006) öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Analyzing program of science and technolology course of sixth grade in 2006 based on teacher opinions
- Tez No: 349046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersi öğretim programının (2006), programın öğeleri olan kazanım, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri ve değerlendirme açısından öğretmen görüşlerine dayalı olarak incelenmesidir. Betimsel nitelikte yürütülen araştırmada veriler, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerindeki ortaokullarda 2012 -2013 öğretim yılında görev yapan Fen ve Teknoloji öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunun örneklemini evrenden oransız eleman örnekleme yöntemiyle belirlenen 6. Sınıf Fen ve Teknoloji öğretmenleri (n=57) oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubunu random tekniği ile seçilen on 6. sınıf Fen ve Teknoloji öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, nicel veri toplama aracı olan anket ve nitel veri toplama aracı olan görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmada anket aracılığı ile elde edilen nicel veriler SPSS paket programındaki uygun analiz teknikleri olan t testi ve ANOVA testi kullanılarak, görüşme yoluyla elde edilen nitel veriler ise 6. Sınıf Fen ve Teknoloji dersi öğretim programın amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri ve değerlendirme boyutlarına göre içerik analizi yürütülerek analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin mevcut olarak kullandıkları 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersi öğretim programına ilişkin genel olarak olumlu görüş bildirdiği, ancak programın bazı zayıf yönlerine de dikkat çektikleri gözlenmiştir. Araştırmada ayrıca, öğretmenlerin programın kazanım, öğrenme-öğretme süreçleri ve değerlendirme boyutlarına ilişkin görüşlerinin; cinsiyet, kıdem, eğitim durumu, mezun olunan fakülte ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak öğretmenlerin programın içerik boyutuna ilişkin görüşleri kıdem değişkenine göre farklılık gösterirken, cinsiyet, eğitim durumu, mezun olunan fakülte ve sınıf mevcudu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this research is that to investigate program of Science and Technology class of sixth grade in 2006 in terms of acquisitions of the program, content, learning and teaching processes, and evaluation based on teacher's opinions. Data in descriptive research is gathered by using methods of qualitative and quantitative research. Science and Technology teachers who work in secondary schools in the central districts of city of Ankara in the academic year 2012 -2013generate universe of the study. Science and Technology teachers of sixth grades who are determined by the unmeasured sampling method from the universe constitute sample of the quantitative dimension of the research (n=57). Study group of there search in qualitative dimension consists of ten Science and Technology teachers of sixth grades who are selected by random technique. Research data is obtained by survey that is tool of collecting quantitative data and interview form which is tool of collecting qualitative data. In the research, quantitative data from the survey is analysed by t test and ANOVA test that are appropriate test techniques in SPSS packet program and qualitative data from the interview is analysed by applying content analysis according to purpose, content, learning and teaching processes, and evaluation dimensions of the program of Science and Technology class of sixth grade. As the result of there search, generally positive opinions are expressed regarding Science and Technology course curriculum of sixth grade that used by the teachers at present; but, observed that some weaknesses of the program pointed out. Furthermore, made inferences that opinions of the teachers about program acquisition, , learning and teaching processes, and dimensions do not have significant difference statistically according to variables of gender, seniority, education, graduated faculty and class size. However; while opinions of the teachers concerning content dimension of the program statistically are different based on changing in seniority, not significantly different based on variables of gender, education, graduated faculty and class size.