Nevâyî ve Fuzûlî'nin Leylâ ile Mecnûn mesnevilerinin karşılaştırmalı sıklık sözlüğü
A comparative word frequency dictionary of Nevayi and Fuzuli's Leyla and Majnun masnavis
  1. Tez No: 349149
  2. Yazar: ARİFE ECE TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
“Nevâyî ve Fuzûlî'nin Leylâ ile Mecnûn Mesnevilerinin Karşılaştırmalı Sıklık Sözlüğü”başlıklı çalışmada Fuzûlî ve Nevâyî'nin dili ve üslubu incelenmiştir. Bu amaçla, sıklık temelli üslup incelemesi metodu belirlenmiştir. Tezin giriş bölümünde çalışmanın amacı ve yöntemi belirtilmiştir. Birinci bölümde Nevâyî ve Fuzûlî'nin hayatları ve dilleri ile ilgili bilgi verilmiş, ayrıca Leylâ ve Mecnûn mesnevileri incelenmiştir. İkinci bölümde mesnevilerin kelime sıklıkları, madde başları, yabancı kelime yoğunlukları, kelime türleri ile ilgili grafikler ve bilgiler ve bu verilere dayanılarak dil ve üsluplarıyla ilgili çıkarımlar yer almaktadır. Üçüncü bölümde, Nevâyî ve Fuzûlî?nin sıklık dizinleri listelenmiş, sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Nevâyî 2. Fuzûlî 3. Leylâ ile Mecnûn 4. Kelime Sıklığı Sözlüğü 5. Dil ve Üslup
Özet (Çeviri)
In this study titled“A Comparative Word Frequency Dictionary of Nevayi and Fuzuli's Leyla and Majnun Masnavis”, language and style of Fuzuli and Nevayi are analyzed using frequency based analysis method. In the introduction of the thesis, the aim and methods of this study are explained. In the first chapter, information about Nevayi and Fuzûli?s life and language is given; also Leyla and Majnun masnavis are analyzed. In the second chapter, there are diagrams and information about word frequency, headwords, lexical density of foreign words and parts of speech of Leyla and Mecnun masnavis. Moreover, there are inferences about language and styles of Nevayi and Fuzuli based on this information. In the third chapter, word frequency index of Nevayi and Fuzuli is listed, and a general analysis takes place in the final chapter of the study. Key Words 1. Nevayi 2. Fuzuli 3. Leyla And Majnun 4. Word Frequency Dictionary 5. Language and style