Osmanlı imaretleri (Aşevleri)
Ottoman imarets (Public kitchens)
- Tez No: 349170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 601
Özet
Osmanlı'da sosyal bir müessese, bir hayır kurumu olan imaret (aşevi), kelime anlamı olarak imar etme, yerleşme, bayındır hale getirme anlamına gelmektedir. Nitekim Anadolu'da XII. ve XV. yüzyıllar arasında inşa edilmiş bir çok farklı yapı türü, imaret olarak adlandırılmaktadır. XVI. yüzyıldan itibaren geniş anlamdaki kullanımı yavaş yavaş terk edilen imaret kelimesi, daha sonraki yıllarda külliye gibi büyük yapı topluluklarında yemeğin pişirildiği, dağıtıldığı ve yendiği birer aşevi olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışmada, Anadolu'daki imaretlerin bir bütün olarak ele alınması ve plan şemalarından yola çıkılarak bir tipoloji oluşturulması hedeflenmiştir. Bu bağlamda öncelikle arşiv çalışmaları yapılmış ve günümüze ulaşabilen 29 imaret tespit edilmiştir. Arazi çalışmalarında, yapılar ayrıntıyla fotoğraflanmış ve rölöve kontrolleri yapılmıştır. Katalog bölümünde kronolojik olarak sıralanıp tek tek ele alınan yapılar, değerlendirme bölümünde inşa malzemesi ve plan özelliklerine göre sınıflandırılmıştır
Özet (Çeviri)
Imarets (public kitchens), which were a social institution and a charity institution during the Ottoman era, literally means to build up, settlement and prospering. In fact, various structure types built in Anatolia during the 12th and the 15th century were named as imarets. The term imaret, the use of which has come to be deserted widely yet slowly since the 16th century has later come to stand for alms houses within grander structure groups where food was cooked, handed out and consumed.In this study, the aim is to take up the imarets in Anatolia as a whole and to generate a typology from layout schemes. Int his context, an initial archive study has been conducted, whereby 29 surviving imarets have been determined. During field studies, structures have been photographed in detail and survey inspections performed. Structures, which have been listed chronologically and taken up individually in the catalogue section, have been classified by the construction materials and plan characteristics in the assessment part.