Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılığının yeniden düzenlenmesi
Re-regulation of radio and television broadcasting in Turkey
  1. Tez No: 349171
  2. Yazar: FERİDUN NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ ULUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Radyo ve televizyon yayıncılığının başlangıcından itibaren diğer kitle iletişim araçlarında olduğu gibi düzenleme ve denetim kavramları gündeme gelmiştir. Yayıncılık için kamusal bir kaynağın kullanılıyor olması ve bu kaynağın kıtlığı, kamu yararı ilkesi, diğer kitle iletişim araçlarında olduğu gibi radyo ve televizyonun toplumu olumsuz etkileyebilecek potansiyel bir tehlike olarak görülmesiyle oluşan endişe ve korku gibi faktörler düzenleme ve denetimi zorunlu kılmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de radyo ve televizyon yayıncılığı kamu yayıncılığı anlayışının hâkim olduğu tekelci bir sistemde başlamıştır. Sancılı bir geçiş döneminin ardından çoğulcu sisteme geçilmiş, bu dönemde hem kamu hem de özel radyo ve televizyon yayıncılığı için ayrı ayrı düzenleme ve denetim geçerli olmuştur. Bilindiği gibi çoğulcu sisteme geçiş 1993 yılındaki anayasa değişikliği ve 1994 yılındaki yasal düzenleme ile gerçekleşmiştir. Özel radyo ve televizyon yayıncılığının düzenlenmesi dönemini katı kurallardan arındırma, kuralları kaldırma yani deregülasyon dönemi takip etmiştir. Bu noktada en temel etken yayıncılık teknolojisindeki sürekli gelişim ve değişimdir. Bunun yanı sıra siyasi iklim paralelinde Avrupa Birliği uyum süreci için yapılan birçok değişiklik, sonunda öyle bir hal almıştır ki, düzenleme ve denetime kaynak teşkil eden kanunun 23 maddesinde değişikliğe gidilmiştir. Öte yandan bir iç hukuk tasarrufu olarak Anayasa Mahkemesi tarafından kanun hakkında verilen iptal ve yürütmenin durdurulması kararlarıyla çok kritik alanlar düzenlemesiz kalmıştır. Bütün bu faktörler sonucu özel radyo ve televizyon yayıncılığının yeniden düzenlenmesi (re-regulation) zorunlu hale gelmiştir. ?Türkiye?de Radyo ve Televizyon Yayıncılığının Yeniden Düzenlenmesi? başlıklı tez yeniden düzenlemeyi gerçekleştiren 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu temel almaktadır. İlk olarak yeniden düzenlemeye kadar geçen süreç ele alınmıştır. Sonrasında Kanunun detaylı bir analizi yapılarak yeniden düzenlenen konular incelenmiştir. Son olarak yeniden düzenleme sonrası dönemde yaşanan güncel gelişmeler analiz edilmiştir. Tezin öneri ve yazım aşamasıyla, Kanunun yasalaşma süreci eşzamanlı gerçekleştiği için bu çalışma 6112 sayılı Kanun hakkında ilk akademik çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Since radio anda television broadcasting, regulation and supervision concepts have appeared as with other mass media. Being used a public source for broadcasting and scarcity of this source, public benefit principle, the factors like worry and fear, which consist of potential danger by radio and television that effect people negatively as at other mass media, require regulation and supervision. As in whole the world also in our country, radio and television broadcasting starts at 'state monopoly' system which is based on public broadcasting. After a hard transition period, pluralistic system has been applied, at this period there are seperate regulations and supervisions for public and private (commercial) radio and television broadcasting. As its known, passing to pluralistic system has started with constitutional changing in 1993 and legal regulation in 1994. Purifying the hard rules, concellation some rules so deregulation period has followed regulation of private radio and television broadcasting period. At this point the most basic factor is continous progress and change at broadcasting technology. On the other hand 23 article of the law, which consitute a source to a lot of changes, regulation and supervision for European Union harmonization process. On the other hand annulment and stay of execution decisions, that are determined by the Constitutional Court as a domestic law application, cause a lot of critical areas which are not regulated. Consequence of those all factors, re-regulation of radio and television broadcasting became compulsory. The thesis, which titled ?Re-regulation of Radio and Television Broadcasting in Turkey? focused on the Law No:6112 on the Establishment of Radio and Television Enterprises and Their Media Services. At first, the process till re-regulation is handled. Then re-regulated articles are analysed with making deep analysis of the Law. Ultimately current affairs, which have occured at after re-regulation period, were analysed. This is the first academic work about the Law No:6112, because that the thesis?s proposing and writing process and the enactment progress is occured synchronized.