Tedarik riskleri altında tedarikçi seçiminin Bayes ağlarıyla modellenmesi
Modelling supplier selection with Bayesian networks considering supply risks
  1. Tez No: 349822
  2. Yazar: AZİZE DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAY ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tedarikçi seçim ve değerlendirme süreçlerinde, tedarik zincirinin etkinliğini olumsuz etkileyecek etkenlere bağlı riskleri göz önünde bulundurarak, süreçlerin sürekliliğini, işletmelerin karlılığını ve müşteri memnuniyetini tehdit edecek olumsuzlukları en alt seviyeye indirgenmesi önem kazanmaktadır. Literatürde tedarikçi değerlendirme ölçütleri ve değerlendirme için kullanılabilecek yöntemler konusunda çok sayıda ve detaylı çalışma bulunmasına rağmen, kullanılan ölçüt ve yöntemlerin tedarik riskleriyle ilişkilerini ve risklerin hangi koşullarda ortaya çıkabileceğini konu alan çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Bu çalışmada, görülen bu eksikliği tamamlamak amacıyla, tedarikçi seçim ve değerlendirme ölçütleri ile tedarik riskleri arasındaki ilişkiler Bayes Ağları yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Geçmiş araştırmalara ve uzman görüşlerine göre kurulan modelin geçerliliği telekomünikasyon sektöründe bir uygulamayla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is gaining importance to minimise problems threating process continuity, corporate profitability and customer satisfaction during supllier selection and evaluation processes. It is essential to take risks, affecting supply chain effectiveness negatively, into account to cope with these problems. There is a great deal of detailed studies in the literature that use methods for supplier evaluation. However, there is a limited number of studies that consider the relation between supply risks and the criteria used and in which conditions those risks occur. In this study, to make up this deficiency, the relation between supplier selection and evaluation criteria and supply risk are analysed using Bayesian Networks. The model is created according to literature research and expert views and then applied in telecommunication industry for validation.