Zihin engelli öğrencilerin katıldığı uyarlanmış beden eğitimi programının motor ustalık ve sosyal gelişime etkilerinin incelenmesi
Evaluation the effects of motor skills and development whom mental reterdation students are participated adapted physicaleducation programme
  1. Tez No: 349979
  2. Yazar: YEŞİM GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ATA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihin engelli öğrencilerin katıldığı uyarlanmış beden eğitimi programının motor beceri ve sosyal bağlantıya etkilerini belirlemektir. Araştırma grubu 8-11 yaş aralığında olan 14 hafif ve orta düzeyde mental retarde olan zihin engelli çocuktur. Çocuklar bulundukları yaş grubuna göre ile 7 kişilik 2 gruba (denek ve kontrol) ayrılmıştır. Kontrol grubuna da denek grubuna da 6 haftalık süre boyunca haftada 4 gün her gün birer saat olmak üzere haftada 4 saat beden eğitimi yaptırılmıştır. Bu dersler kapalı devre kamera sistemi ile kameraya çekilmiştir. Kontrol gruplarına standart milli eğitim müfredatında bulunan konular işlenirken denek gruplarına ise ?Everyone Can? isimli özel bir uyarlanmış beden eğitimi programı uygulanmıştır. Araştırmanın motor beceri ile ilgili gelişimleri TGMD-2 motor gelişim testi ile ön test son test şeklinde öğrencilere uygulanarak değerlendirilmiştir. Sosyal bağlantı ile ilgili kısmı ise; 6 haftalık ders süresince yapılan kamera kayıtlarını sosyal bağlantı düzeyindeki değişimi belirleyebilmek adına ?Engagement Check? isimli programla her 40 dakikalık ders görüntüsü içerisinden rastgele yöntemi ile belirlenmiş 10´ sürede engagement check?te belirlenmiş olan 6 adet sosyal bağlantı maddelerini 15?er saniyelik sürelerde izleyip değerlendirerek her bir 15 saniye sonunda bu 6 maddeden hangisini yaptığına karar verip kayıt formlarına değerlendirerek bir 40 dakikalık ders süresi boyunca her bir çocuk için farklı olarak belirlenen bu 10?ar dakikalık sürelerde 40 adet veri kayıt formlarına işlenmiştir. Sonuç olarak denek grubunda yer alan ve uyarlanmış beden eğitimi programına katılan çocukların motor beceri ve sosyal bağlantı düzeylerinde, Kontrol gurubundaki öğrencilere göre artan bir fark olduğu ve farkın gurubun lehine anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the effects of the adapted physical training in which mentally retarded students participated on the motor skills and social development. The research group is made up of 14 slightly and medium level mentally retarded children between the ages of 8 and 11. The children are divided into 2 groups between -- and 7 persons (Test subject and control groups) according to their age group. Both the control group and the test subject group were given one-hour physical training each day for four days a week in a duration of 6 weeks, which on the whole makes 4 hours a week. These trainings were recorded by a closed circuit camera system (CCTV). While the control groups were given the standard subjects in the national education program, the test subject groups were given a specially adapted physical training which was called ?Everyone Can?. The developments of the research with regard to the motor skills were evaluated as a pre-test and final test by applying the TGMD-2 motor development test The part related to the social development is evaluated by watching the camera records taken during the 6-week period in order to determine the change at the social development level by use of a program called ?Engagement Check?. The 6 social development items are watched and evaluated in periods of 15 seconds by making random choice of 10? in each 40 minute course video; and then it is decided which one of the 6 items is fulfilled in each 15 second periods. Then they are evaluated in the record forms and 40 pieces of data are recorded in the record forms in each 10 minute periods (intervals) for each child during the 40 minute course time. As result it is found that in the level of motor skills and social development levels of the children in the test group who participated in the adapted physical training program there is an increasing difference in comparison to the students in the control group and this difference is in favor of the test group.