İç girişimcilerin liderlik tercihi algısı
Perceived leadership preferences of intrapreneurs
- Tez No: 350234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küreselleşmenin hız kazandığı günümüzde dünyanın değişmesi ve gelişmesi ile birlikte ülke ekonomisine önemli katkıları olan özel girişimlerinde önemi atmıştır. Bu anlamda girişimleri yöneten ve yönlendiren girişimci ve liderlerin eşgüdümlü çalışabilme koşulları araştırmalara konu olmuştur. ?İç Girişimcilerin Liderlik Tercihi Algısı? isimli bu araştırmanın temel amacı, bir organizasyonda iç girişimcilerin hangi tip liderlerle çalışmayı tercih edeceklerinin ortaya konulmasıdır. Diğer bir ifadeyle iç girişimcilerin organizasyon içerisinde ki başarısını direkt etkileyen liderlerin hangi tip lider olduğu ve bu liderlerin hangi özelliklere sahip olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization recently the world is in constant change and developing and mean time, the importance of entrepreneurs is also increasing in their contribution to the overall economy. In this respect, entrepreneurs and leaders who are leading and giving directions to the enterprises have become subject to studies on their working conditions and coordination mechanisms. The goal of this study is to explore the ?Perceived Leadership Preferences of Intrapreneurs? in organizations. In other words the study wants to pinpoint the typs of leadership and leadership features in organizations that have direct impact on success factors of the employees with intrapreneurial inclination. organization.