Alanya Kalesi ve çevresi florası(Alanya-Antalya)
Flora of Alanya Kalesi and surrounding (Alanya-Antalya)
- Tez No: 352569
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışma alanı Davis'in Grid Kareleme sistemine göre C4 karesi içinde yer almaktadır. Çalışma alanından 2011-2013 yılları arasında 715 bitki örneği toplanmıştır. 82 familya ve 259 cinse ait, 385 tür tespit edilmiştir. Eğreltiler 6, açık tohumlular 6, kapalı tohumlular ise 373 tür içermektedir. Kültür bitkileri de bu sayıya dahildir. 1 tür C4 karesi için yeni kayıttır.Toplam 23 tür Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı % 7,25'dir. Alanda belirlenen türlerden 154 tanesi Akdeniz elementi (%48,58), 5 tanesi Avrupa-Sibirya elementi (%1,57), 5 tanesi İran-Turan elementi (%1,57), 153 tanesi ise Fitocoğrafik bölgesi belirlenemeyenler ve geniş yayılışlılardır (%48,26).
Özet (Çeviri)
The research area is in the C4 square according to Grid System of Davis. The 715 plant specimens were collected from the area between 2011 and 2013. Identification of the specimens revealed the presence of 385 taxa belonging to 259 genera in 82 families. Cryptogamae, Gymnospermae, and Angiospermae contain 6, 6 and 373 taxa, respectively. Those numbers include cultivated plants as well. 1 taxa is a new record for C4 square. 23 taxa determined in the research area are endemic to Turkey. The ratio of endemism is 7,25 %. The distrubition of plant taxa according to phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements are 154 (48,58 %), Euro-Siberian elements are 5 (1,57 %), Irano-Turanian elements are 5 (1,57 %), and the others belong to unknown phytogeographical regions and wide spreaded are 153 (48,26 %).