The investigation of natural radioactivity levels in building materials used in Gaziantep region
Gaziantep ilinde kullanılan inşaat malzemelerinde doğal radyoaktivite seviyesinin incelenmesi
- Tez No: 354353
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmada, gama spektrometre sistemi kullanılarak Gaziantep ilinde kullanılan inşaat malzemelerindeki doğal radyoaktivite seviyesi belirlendi. Toplanan numunelerin gama spektrumları NaI(Tl) dedektörü kullanılarak ölçüldü ve 226Ra, 232Th ve 40K radyoaktif çekirdeklerinin spesifik aktiviteleri ölçülen gama ışını spektrumları kullanılarak bulundu. 226Ra, 232Th ve 40K 'ın aktivite konsantrasyonları sırasıyla; 9,52±3,65 Bq/kg-123,89±5,89 Bq/kg, 15,72±11,50 Bq/kg-50,88±7,40 Bq/kg ve 94,94±47,20 Bq/kg-871,29±36,10 Bq/kg değerleri arasında değistiği bulundu. Ölçülen aktivite konsantrasyonlarından soğurulan gama doz hızları, yıllık etkin doz, radyum eşdeger aktivite, radyasyon tehlike indeksleri, gama indeks değerleri belirlendi. Hesaplanan değerlerin, kapalı mekanda soğurulan gama doz hızı için 28,54 nGy/h - 200,86 nGy/h, açık havada soğurulan gama doz hızı için 15,37 nGy/h - 104,03 nGy/h, yıllık etkin doz için 0,14 mSv/y - 0,99 mSv/y, radyuma eşdeğer aktivite için 34,07 Bq/kg - 224,07 Bq/kg, harici radyasyon tehlike indeksi için 0,09 - 0,61, dahili radyasyon tehlike indeksi için 0,12 - 0,94 son olarak da gama indeks için 0,11 - 0,93 aralığında değiştiği görüldü. Elde edilen sonuçlar Gaziantep yöresinde herhangi bir radyolojik tehlike olmadığını belirledi.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of radioactivity in building materials used in Gaziantep was determined by using gamma spectrometry system. The gamma-ray spectras of the collected samples were measured by using NaI(Tl) detector and the specific activities of 226Ra, 232Th and 40K were identified from these spectras. It was found that the activity concentrations of 226Ra, 232Th and 40K were ranging from 9,52±3,65 Bq/kg to 123,89±5,89 Bq/kg, 15,72±11,50 Bq/kg to 50,88±7,40 Bq/kg and 94,94±47,20 Bq/kg to 871,29±36,10 Bq/kg, respectively. The absorbed dose rate indoor, the absorbed dose rate outdoor, the annual effective dose, the radium equivalent activity, the external hazard index, the internal hazard index and the gamma index were also found to be ranging from 28,54 nGy/h to 200,86 nGy/h, 15,37 nGy/h to 104,03 nGy/h, 0,14 mSv/y to 0,99 mSv/y, 34,07 Bq/kg to 224,07 Bq/kg, 0,09 to 0,61, 0,12 to 0,94, 0,11 to 0,93, respectively. In conclussion, the results indicate that there is no radiological hazard in the region of Gaziantep.