Yalın üretimin gıda sektöründe uygulanabilirliği: Gaziantep ve Kahramanmaş illerinde bir araştırma
Applicability of lean production in food sector: A study in Gazi̇antep and Kahramanmaş provinces
- Tez No: 355852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde bilgi ve teknolojinin gelişmesinin bir sonucu olarak rekabet gittikçe artmaktadır. Burekabet şartlarında işletmelerin var olabilmesi için daima bu gelişmeleri takip etmeleri ve bunları yakalayabilmeleri gerekmektedir. Bu rekabet ortamında işletmelermüşterilerinin düşük fiyat,iyi kalite ve kısa teslim süresi beklentilerini hızla karşılayabilmek, daha fazla çeşit üründen daha küçük miktarlarda verilen ve anlık olarak değiştirilen taleplere uyum sağlamak zorundadırlar. İşte tam bu noktada yalın üretim sistemi ön plana çıkmaktadır. Çalışmada öncelikle yerli ve yabancı literatürtaraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda çalışmanın teorik alt yapısı oluşturulmuştur. Teorik alt yapı sunulduktan sonra, araştırmanın uygulama kısmını oluşturmak için anket çalışması yapılmıştır. Araştırma gıda sektöründe faaliyet gösteren yöneticiler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmasının ilk kısmı demografik özellikleri ölçen sorulardan oluşturulmuştur. İkinci kısımda, kullanılan ölçek ise yalın üretim faaliyetleri ile ilgili sorulardan oluşmaktadır. Araştırmada amaçlara ulaşabilmek için ANOVA, frekans analizi, korelasyongibi analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların yalın üretim faaliyetlerini uygulama konusunda olumlu bir algıya sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca demografik farklılıklar yalın üretim faaliyetlerinin uygulanması algısında farklılıklara sebep olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the developments in information and technology, competition has increased considerably. In order for the businesses to survive under such competitive conditions, they are to follow these developments and catch up with them. In this competitive environment, businesses have to meet their customers' low price, high quality and short delivery expectations and adapt the demands ranging from a larger variety to a smaller variety of products. Lean production comes into prominence just at this point. In the study, both national and international review of the literature was made initially. As a result of the literature review, theoretical framework of the study was set up. After setting up the theoretical framework, a questionnaire study was conducted for the application part. The study was conducted on the managers working in food sector. The first part of the questionnaire consists of questions related to demographic information. The second part consists of questions about the lean production activities. ANOVA, frequency analysis, correlation analysis were conducted to analyze the data. Results of the study show that participants have positive perceptions towards the application of lean production activities. Additionally, demographic discrepancies do not cause a change in the perceptions about the application of the lean production activities.