KPSS'ye hazırlanan öğretmen adaylarında sınav kaygısı ile dini başa çıkma arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between exam anxiety and religious coping among teacher candidates preparing for KPSS
  1. Tez No: 977277
  2. Yazar: MÜJDE TUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SAĞLAM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) hazırlanan öğretmen adaylarının sınav kaygısı düzeyleri ile dini başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi kartopu tekniğini ve kolayca yöntemi kullanarak oluşturulmuştur. Kullanılan yöntemler aracığıyla 20-40 yaş aralığında 219 öğretmen adayına ulaşılmıştr. Veri toplama, anket yöntemiyle yüz yüze ve Google form aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak da“Sınav Kaygısı Ölçeği”ile“Dini Başa Çıkma Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, korelasyon ve regresyon analizleri aracılığıyla istatistiksel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Analizlerde demografik özellikler, dini başa çıkma ve sınav kaygısı değişkenleri arasında ilişki olup olmadığı tespit etmek amacıyla korelasyon; dini başa çıkma etkinliklerinin sınav kaygısı üzerinde yordayıcı bir etkisinin olup olmadığı tespit etmek amacıyla da regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları bazı demografik özelikler ile sınav kaygısı ve dini başa çıkma etkinlikleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu ve dini başa çıkma etkinliklerinin sınav kaygısını yordayıcı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Sınav kaygısının artışıyla ilgili en öne çıkan alt boyut başklarının görüşü ve sonrasında kendi görüşü olmuştur. Sınav kaygısı ölçeğinin alt boyutları ile dini başa çıkma alt boyutları arasında pozitif ilişki olduğu ve olumsuz dini başa çıkma alt boyutunun ilişki değeri olumlu dini başa çıkmadan daha yüksek olduğu görülmektedir. Sonuçlar, öğretmen adaylarının sınava hazırlanma sürecinde, başkalarının görüşlerinin sınav kaygısıyla pozitif yönde güçlü ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, olumsuz dini başa çıkma yöntemlerinin, olumlu dini başa çıkma yöntemlerine kıyasla sınav kaygısı üzerinde daha güçlü bir artırıcı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, sınav sürecindeki bireylere yönelik olarak, sınav kaygısıyla başa çıkmada olumsuz dini başa çıkma eğilimlerini azaltmaya yönelik manevi destek programlarının geliştirilmesi ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the exam anxiety levels of teacher candidates preparing for the Public Personnel Selection Examination (KPSS) and their religious coping strategies. The sample of the study was formed using snowball sampling and convenience sampling methods. Through these methods, 219 teacher candidates aged between 20 and 40 were reached. Data collection was carried out both face-to-face and via Google Forms using a survey method. The data collection tools used were the“Exam Anxiety Scale”and the“Religious Coping Scale.”The findings obtained in the study were subjected to statistical evaluation through correlation and regression analyses. Correlation analysis was used to determine whether there is a relationship between demographic characteristics, religious coping, and exam anxiety variables; regression analysis was used to determine whether religious coping strategies have a predictive effect on exam anxiety. The analysis results revealed that there are significant relationships between certain demographic characteristics and exam anxiety as well as religious coping strategies. It was also found that religious coping strategies have a predictive effect on exam anxiety. The most prominent sub-dimension associated with the increase in exam anxiety was“others' opinions,”followed by“one's own opinion.”There was a positive relationship between the sub-dimensions of the exam anxiety scale and the sub-dimensions of the religious coping scale, and the correlation value of negative religious coping was found to be higher than that of positive religious coping. The results indicate that others' opinions have a strong positive relationship with exam anxiety during the preparation process of teacher candidates. Furthermore, it was determined that negative religious coping strategies have a stronger increasing effect on exam anxiety compared to positive religious coping strategies. In this context, it is recommended to develop and implement spiritual support programs aimed at reducing the tendency toward negative religious coping in individuals during the exam process in order to better manage exam anxiety.