İşletmelerin uluslararası pazarlara girişte karşılaştıkları engellerin ihracat performansı üzerindeki etkilerinin belirlenmesine yönelik dış ticaret sermaye şirketleri üzerine bir araştırma
A research on determining the effects of the obstacles faced on the trade performance of the foreign trade capital firms while getting into the international markets
- Tez No: 358331
- Danışmanlar: PROF. AYŞE AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Küreselleşme ile birlikte değişen iş dünyası, özellikle bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmeler sonucunda son derece rekabetçi bir hal almıştır. Bu rekabetçi koşullar altında hayatta kalabilmek için şirketlerin karlılıklarını arttırmak ve sürdürülebilirliklerini sağlamak için yeni stratejiler geliştirmesi gerekmiştir. Bu kapsamda geliştirilen stratejilerden bir tanesi dış pazarlara yönelme üzerinedir. Uluslararası pazarlara giriş bir çok şirket için önemli bir fırsat olmaktadır. Ancak, uluslararası pazara girişte bir takım engeller vardır ve bu engeller çoğunlukla şirketlerin faaliyet performansları üzerinde etkili olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, uluslararası pazarlara girişte karşılaşılan engellerin şirketlerin ihracat performansları üzerindeki etkilerinin Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olan dış ticaret sermaye şirketleri kapsamında değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The business world has become extremely competitive with the rapid advent of information technologies and globalization. Under these competitive environments, to be able to alive, companies have to develop new strategies in order to improve their profitability and sustainability. Foreign market entry is one of the developed strategies to that end. Foreign market entry has become a crucial strategy for most of the companies. However, there are several entry barriers that have direct impacts on companies? performance. The aim of this study is to find out the impact of the entry barriers on the international trading companies in Turkey that have a key role in Turkish economy and to find out the impact of the entry barriers to the business performances of the international trading companies in Turkey.