Yönetimde insan ilişkilerinin eğitime etkisi
Effect of training to human relations at the management
  1. Tez No: 358481
  2. Yazar: NİLÜFER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmanın amacı; yönetimde insan ilişkilerinin eğitime etkisini saptayabilmektir. Eğitim kurumlarının verimliğinde hiç şüphesiz en önemli faktör idari davranışlarında insan ilişkilerini iyi bilen eğitim yöneticisinin varlığıdır. Çağdaş yönetim kuramcıları insan ilişkileri konusunda bilgi ve beceri sahibi olan yöneticilerin başarılı olduklarını ve eğitim kurumunda verimi arttırdıklarını, dolayısıyla örgütsel amaca ulaşıldığını kabul etmektedirler. Bu başarının kaynağı eğitim yöneticiliğinin insan ilişkilerini içeren bir süreç olmasıdır. Okulun verimli olmasında önemli faktörlerden biri de eğitim yöneticilerinin yönetim (idare) davranışlarında insan ilişkilerine uygun davranışlarda bulunup bulunmadığıdır. (Durukan. 2003) Eğitim yönetiminde kurumun verimliliği için gerçekleştirilmesi gereken en başarılı davranış idari işlerin insan ilişkileri konusunda bilgili ve bu bilgiyi uygulayabilen kişilerce gerçekleştirilmesidir. İnsan ilişkileri niteliklerine sahip yöneticinin davranışlarında ve başarı düzeyinde bu niteliklere sahip olmayan yöneticilere kıyasla farklılığın olması ve bu farklılığın insan ilişkilerini göz önünde bulunduran ve uygulayan yöneticiler lehine başarı olarak görüldüğünü söylemek olanaklıdır. (Durukan. 2003)
Özet (Çeviri)
Aim of the study is to determine effect of training to human relations at the management. There is no doubt that the most important factor in the prodictivity of educational institutions is the presence of an administrator who knows the human relations. Contemporary management theoreticians accept that the administrators with knowledge and ability of human relations are successful and they raise the productivity of educational institution, which eventually result in the achievement of organizational goals. The source of this success is that the educational management is a process that contains human relations. One of the important factors in school productivity is whether school administrators have proper human relations in their administrative conducts. Education is one of the most successful behavior that must be performed to the institution's efficiency in the management of Administrative Affairs and are able to apply this knowledge to persons knowledgeable about human relationships. Human relations at the level of administrator behavior and success have no attributes do not have these qualifications compared to the managers consider this difference and diversity and human relations that it is possible to say that success is seen as in favor of administrators.