Yükseköğrenim yurtlarında barınan öğrencilerin yurt olanakları memnuniyetine ilişkin bir araştırma
A research on students sheltering in higher education foundation dormitories about their pleasure owing to dormitory facilities
  1. Tez No: 358587
  2. Yazar: HÜSNİYE CEYDA MISIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada yükseköğrenime başlayan gençlerin en önemli problemlerinden barınma sorunu ve öğrenci yurtları ele alınmıştır. Yükseköğrenim gören öğrencilerde barınma sorunu, eğitimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde öğrencilerin istek ve beklentileri, barınma hizmetinden duydukları memnuniyet düzeyleri oldukça önemlidir. Bu amaçla yurtta kalan öğrencilere, kaldıkları yurtlardan ne derece memnun oldukları ve beklentileri anket çalışması ile sorulmuş ve sonuçları analiz edilmiştir. Çalışma tüm Türkiye çapında tam sayım metodu ile çalışılmasının çok zor olması nedeniyle Ankara ili örnek bölge olarak seçilerek, buradaki aynı standartlardaki yurtlarda kalan öğrencilerin rastgele seçilmesiyle anket çalışması yapılmıştır. Hangi uygulamalardan memnun oldukları hangi uygulamalardan olmadıkları bağımsız değişkenler yardımıyla hipotez testleri kurularak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sheltering which is one of the most important problems of higher education students and student dormitories has been discussed. Sheltering problem of higher education students has a great effect on their education. At the present times, students' needs and desires, their satisfaction about sheltering service is highly important. For this reason, a detailed questionnaire has been conducted and its results have been analyzed. Since conducting the study at country scale will be very difficult, Ankara has been chosen as the representative city and questionnaire has been carried out with randomly chosen students staying at equivalent dormitories. Students' likes and dislikes about their dormitories have been analyzed by constructing hypotheses using independent parameters.