İnşaat sektöründeki vergi denetiminin etkinliği ve analizi: Ankara iline yönelik bir uygulama
Tax audit efficiency and analysis in the construction sector: A case study for the city of Ankara
- Tez No: 358609
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnşaat sektörü ülkelerin lokomotif sektörü durumunda olup, sektörde yaşanan kayıt dışılık oranının fazla olmasından dolayı kavranması zor olan sektörde vergi denetiminde etkinliğin sağlanması da oldukça güçtür. İnşaat sektöründe vergi denetimini yapacak kişilerin konu hakkında bilgi sahibi olması denetimde etkinliği artırıcı bir unsurdur. Çalışmamız, sektörel denetimin konu hakkında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılmasıyla aynı zamanda daha hızlı ve etkili sonuçların da elde edildiğini göstermiştir. İnşaat sektöründe doğru bir şekilde vergilendirme yapabilmek için mükellefin kayıtları ile beraber fiili durum tespitinin yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Böylece inşaat sektörünün etkin bir şekilde vergilendirilmesinde gerçek mahiyete ulaşmak için fiili denetimin oldukça önemli olduğu görülmektedir. Bürokratik işlemlerin az oluşuyla, mükelleflerin psikolojik yönden vergi kanunlarına uyumunun kolay sağlanması ile beraber gönüllü uyum çalışmalarının vergi denetiminde etkinliği sağladığı tespit edilmiştir. Sonuç itibariyle vergi denetiminde etkinliğin sağlanmasında mükellefin gönüllü uyum kapsamında vergilendirilmesi etkinlik açısından olumlu katkılar yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the leading sector of all countries, construction industry is hard to grasp and the effectiveness of tax audits in the sector is difficult to ensure because of high informality rates within the industry. Tax auditors' knowledge on the issue is a key element in increasing the effectiveness of the audits conducted in the construction sector. Our study showed that faster and more effective results are obtained from tax audits when they are conducted by personnel specialized in industry-specific audits. It is understood that in order to achieve correct taxation in construction industry, determination of the actual situation of the taxpayers along with the inspection of their records is required. Thus, in clarifying the true nature for an effective taxation in the construction sector, actual auditing is proved to be very important. With lesser bureaucratic procedures and easier psychological compliance of taxpayers with tax laws, voluntary compliance studies are determined to be successful in ensuring efficiency in tax audits. In this way voluntary compliance with tax audits is obtained through adequate informing of taxpayers. As a result, it can be suggested that in achieving efficiency in tax audits, the taxation of the taxpayers within the framework of voluntary compliance create positive impact in terms of efficiency.