Türk kamu yönetiminde stratejik planlama: Sekiz pilot kuruluşun 2003-2013 uygulamalarının analizi
Strategic planning in Turkish public administration: Analysis on the 2003-2013 implementations of eight pilot institution
  1. Tez No: 358612
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmanın temel amacı; Türk Kamu Yönetiminde uygulanmakta olan stratejik yönetim politikasının, stratejik planlamada pilot seçilen kamu kuruluşlarının iki stratejik planlama dönemi itibariyle, stratejik planlama deneyimleri üzerinden detaylı bir analizini yapmaktır. Çalışmanın ikincil bir amacı ise stratejik planlama uygulamasında, pilot kamu kuruluşları arasındaki iyi uygulama örneklerini ve bu uygulama örnekleri arasındaki temel farkları tespit etmektir. Stratejik yönetim anlayışının bir kamu politikası olarak ortaya konulması ve analiz edilmesi ile bu tez çalışması sonucunda elde edilecek bulguların, sonraki dönem stratejik planlama çalışmalarında kamu kurumlarına yol gösterici öneriler sunacağı düşünülmektedir. Araştırma ile teorik bir çalışmadan ziyade pilot kuruluşların stratejik planlama dönemleri itibariyle karşılaştırmalı bir analiz sunulduğundan, literatüre de önemli bir katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler 1.Stratejik Yönetim 2.Stratejik Planlama 3.Kamu Yönetiminde Reform 4.Sekiz Pilot Kuruluş 5.Ölçülebilirlik
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to make a detailed analysis of the strategic management policy being implemented in Turkish public administration over the strategic planning experience of pilot selected public institutions for the two strategic planning periods. A secondary aim of the study is to identify the good practices between the pilot institutions and the main differences between these good practices. Strategic management approach put forward as a public policy and by analyzing the results obtained in this thesis findings will, in the next term strategic planning guidance to public institutions are expected to offer suggestions. The strategic planning periods of pilot institutions is presented with a comparative analysis in this research rather than theoretical study which is expected to provide an important contribution to the literature. Key Words 1.Strategic Management 2.Strategic Planning 3.Public Administration Reform 4.Eight Pilot Institution 5.Measurability