Elektronik devlet ve e-demokrasi
Electronic government and e-democracy
- Tez No: 358868
 - Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 204
Özet
Küreselleşmeyle birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi toplumları ve yaşam biçimlerini yeniden şekillendirmiş, öncesinde tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş, sonrasında ise daha büyük ve hızlı bir değişim ve dönüşüm ile bilgi toplumuna geçiş süreci yaşanmıştır. Bu geçiş süreci ve küreselleşmenin de etkisi devlet sınırlarının ortadan kalkmasına, yeni bir kamu yönetimi anlayışı doğmasına sebep olmuş, vatandaşların devletten beklentileri artmıştır. Bilgi toplumu ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler kurumsal yapı ve işleyişlerde köklü değişikliklere neden olmuş, bürokrasinin azaltılması, hizmet kalitesinin artırılması, daha fazla vatandaş katılımı, yönetişim, e-devlet, e-demokrasi gibi kavramların hayatımıza girmesini sağlamıştır. E-devlet kavramı, kısaca, kamu kurum ve kuruluşlarının internet üzerinden hizmet verdiği, vatandaşın 7 gün 24 saat bu hizmetlere herhangi bir yerden bilgisayar vasıtasıyla ulaşabildiği bir sistemi içermektedir. Devletler bu sistem ve süreç sayesinde geleneksel yönetim anlayışlarının dışına çıkmışlar, özellikle maddi alanda büyük kazanımlar sağlamışlardır. Elektronik devlet uygulamaları ile, yönetişim, katılım, şeffaflık, sosyal adalet, doğrudan demokrasi, etkin devlet gibi hedeflere ulaşmak benimsenmiştir. Elektronik devletin nihai hedefi olan e-demokrasi ile, her bir vatandaşa demokratik sürece katılım için güçlendirilmiş fırsatlar sunulmakta, halkın yöneticilere ve kurumlara karar alma süreçleri ve uygulanan politikalara yönelik seslerini daha kolay duyurabilmeleri imkânı doğmaktadır. Aynı şekilde devletler de vatandaşın görüş, bilgi ve deneyimlerine internet vasıtasıyla ulaşabilmektedir. Bu çalışmada bilgi toplumu, elektronik devlet, e-demokrasi, e-yönetişim ve e-katılım'ın kavramsal incelemeleri yapılacak, Dünya'daki ve Türkiye'deki elektronik devlet uygulamaları ve e-demokrasi yolunda yapılan çalışmalar irdelenecek, olumlu ve olumsuz yanlarına değinilecek, son olarak da Türkiye'nin Dünya sıralamasındaki yeri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Along with globalization the rapid development of information and communication technologies have changed societies and lifestyles, firstly transition to the agricultural society to industrial society and after with a bigger and faster change the transition to the information society has occured. This transition process and globalization have resulted in the elimination of state borders and the emergence of a new public management approach, the expectations of citizens have increased. Advances in information technology and the information society have led to fundamental changes in the institutional structure and functioning, reduction of bureaucracy, improving the quality of service, greater citizen participation and contributed to the introduction of concepts such as governance, e-government, e-democracy. E-government, briefly, includes a system which public institutions and organizations serve on the Internet and citizens access from anywhere via PC these services 7 days 24 hours. With these systems and processes states left the traditional management approaches, provided huge gains, especially in the material realm. Together with electronic government applications, governments adopt to achieve the goals such as governance, participation, transparency social justice, direct democracy, active state. E-democracy, the ultimate goal of e-government, offers enhanced opportunities for participation in the democratic process, gives citizens to make their voices easier to executives and institutions related to decision-making processes and implemented policies. States, as well, can access citizen views, knowledge and experiences via the Internet. In this study, information society, e-government, e-democracy, e-governance and e-participation concepts will be reviewed, electronic government practices and studies in the way of e-democracy in the world and Turkey will be examined, positive and negative aspects will be mentioned and in conclusion the place of Turkey in the world ranking will be analyzed.