Nane'nin fitoterapi açısından değerlendirilmesi
Nane'nin fitoterapi açisindan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 359513
  2. Yazar: MÜRÜVET DEMİREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışmanın amacı, piyasada nane olarak satılan toz yaprak numunelerinin, M.piperita'ya ait olup olmadığını araştırma olarak belirlenmiştir. Mukayesede kullanılan örnekler, Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kültür alanından toplanan 2 Mentha türü (M.piperita ve M.spicata) ile pazar ve Kahramanmaraş'tan alınan M.rotundifolia örneğidir. Piyasa numuneleri ise 2013 yılında Ankara aktarlarından temin edilmiştir. Araştırma materyallerinin yaprakları mukayese materyalleriyle karşılaştırılmıştır. Morfolojik ve anatomik analizler, kül miktarı, su miktarı, uçucu yağ miktarı, yabancı madde miktarı hesaplanmış ve mukayese materyalleri ile kıyaslanmıştır. Ekstre ve uçucu yağlar da ince tabaka kromatografisi ile mukayese edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, nane olarak satılan yaprak numunelerinin çoğunun ofisinal olmayan M.rotundifolia'ya ait olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Mentha piperita, Mentol, Uçucu yağ. 213
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the leaves sold as mint in the market belonged to Mentha piperita or not. Samples of two mint species (M.piperita and M.spicata) collected from the culture field of Konya Selçuk University Faculty of Agriculture, one sample from the local bazaar and one sample from Kahramanmaraş M.rotundifolia were used as reference. The research materials were obtained from the akthars of Ankara in 2013. The research materials were compared with the leaves of reference materials. Morphological and anatomical analysis, amount of ash, amount of water, essential oil quantity and amaount of foreign matter of samples were calculated and compared with references. TLC comparisons of extracts and essential oils were also done. According to the results of our investigations, most of the leaf samples sold as the mint, were determined as non officinal M.rotundifolia. Keywords : Mentha piperita, Menthol, Essential oil