Annelerin süt çocuğu dönemindeki bebeklerine banyo yaptırma alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of mothers' habit of washing their babies in infancy
- Tez No: 359549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma; İstanbul'da Esenyurt Devlet Hastanesi ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma hastanelerinde annelerin süt çocuğu dönemindeki bebeklerine banyo yaptırma alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma; İstanbul'da Esenyurt Devlet Hastanesi ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma hastanelerinin çocuk servisinde Ekim 2012-Ocak 2013 tarihleri arasında tedavi gören 1 ay-1 yaş aralığında taburculuk öncesi 200 bebek ve anne çiftleri ile gerçekleştirildi.. Veriler literatür ve uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı ve danışman tarafından geliştirilen anket formu kullanılarak elde edildi. Araştırma kapsamında annelere toplam 82 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı ve arkasından bebek banyosu ile ilgili eğitim verildi. Eğitimin sonunda“Bebek Banyosu”eğitim kitapçığı annelere verildi. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS 17 programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde Kİ-Kare testi, bağımsız örneklem t testi ve ANOVA (Varyans) testi'nden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Determination of Mothers' Habit of Washing their Babies in Infancy. The research took place in with the aim of determining mothers' habit of washing their babies in infancy at Istanbul Esenyurt State Hospital and Bakırköy Sadi Konuk Educational and Research Hospital. The research took place in pediatric services of Istanbul Esenyurt State Hospital and Bakırköy Sadi Konuk Educational and Research Hospital with 200 babies of 1 month-1 year of age, who were treated prior to discharge between October 2012 and January 2013. Data were obtained in accordance with the literature and expert opinion, using a questionnaire developed by researchers and consultants. Mothers surveyed a total of 82 questions in the questionnaire which was administered with face to face interviews. Afterwards, a training about baby bath was given to mothers. After the training, an education booklet named“Bebek Banyosu”was given to them. Data analysis was assessed using SPSS 17 program. To evaluate the data, chi-square test, independent-samples t-test and ANOVA were used.