Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine başvuran zehirlenme olgularının analizi
The analysis of intoxication cases applied to Emergency Department of Trakya University Hospital
- Tez No: 360425
- Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN DÖKMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Acil servisine başvuran zehirlenme olguları ile ilgili demografik özellikleri değerlendirmek ve literatürle karşılaştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada 2010-2013 yılları arasında zehirlenme tanısıyla başvuran 540 olgu yaş, cinsiyet, geliş ayı, geliş saati, zehirlenme tipi, alınan madde tipi, ilaç tipi, zehirlenme yolu gibi demografik özellikler açısından değerlendirildi. 540 olgunun 322'i (%59.6) kadın, 218'ü (%40.4) erkekti. En sık 21-30 yaş grubunun %38 ile birinci sırada olduğu, 11-20 yaş grubunun %23.7 oranla ikinci olduğu, 31-40 yaş grubunun %19.4 oranı ile üçüncü sırada olduğu bulundu. Zehirlenmeler en çok 2010 yılında meydana gelmişti. Zehirlenmeler en çok ilkbahar mevsiminde olmuştu. %10.9 zehirlenme oranı ile mart ayında birinci sırada yer alırken, %10.2zehirlenme oranı ile ocak ayında ikinci sırada yer almaktaydı. Zehirlenmeler en sık cumartesi günü meydana gelmekte idi. Olguların en sık 17.00-04.00 saatleri arasında Acil servise başvurdukları görüldü. Olguların 294'ü (%54.4) intihar, 157'si (%29.1) kazaydı. En sık zehirlenme etkeni %56.3'le ilaçlardı. İntihar olguları için ilaçlar birinci sırada, kaza zehirlenmeleri için CO zehirlenmesi ilk sırada yer almıştı. Zehirlenmelerin %87.2'si oral yolla gerçekleşmişti.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to specify intoxication cases and compare them with literature and evaluated in demographic characteristics, 540 intoxication cases which admitted to University of Trakya Medical Hospital Emergency Service between 2010-2013 were evaluated in demographic characteristics like age, sex, admittance time, toxic material or medicine, intoxication type, intoxication route and admittance month. For 540 cases, 322 persons (59.6%) were female and 218 persons (40.4%) were male. Most of the cases were in 21-30 year of age group with 38%, 11-20 year of age group with 23.7% and 31-40 year of age group with 19.4%. Cases were occurred mostly 2010 year. It was founded that, intoxication cases increased in spring months. With a rate of 10.9% in March and occurred mostly in saturday. Patients mostly admitted to hospital between 5.00 pm-04.00 a.m. o'clock. They mostly intoxicated medicines with 56.3%. 54.4% of them were suicidal and 29.1% of them were accidental cases. For suicidal cases, they mostly used medicines. CO intoxication mostly occurred in the accidental cases. 87.2% of intoxication occurred with oral route.