Sürücü adaylarının bilgilendirilmesinde sürücü kurslarında verilen trafik eğitiminin önemi
The Importance of driver training courses in the prevention of traffic accidents
- Tez No: 36097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Ulaşım, Education and Training, Transportation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
SÜRÜCÜ ADAYLARININ BİLGİLENDİRİLMESİNDE SÜRÜCÜ KURSLARINDA VERİLEN TRAFİK E?İTİMİNİN ÖNEMİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) DİLEK BA?CI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1995 ÖZ Bu çalışmanın birinci bölümünde genel olarak trafik kazaları, ikinci bölümünde ise trafikte eğitim konusu incelenmiştir. Düzenli ve güvenli bir trafik için insanın trafik, yol ve taşıt güvenliği konusunda iyi eğitilmesi gereklidir.Buradan hareketle çalışmanın araştırma bölümünde halen bu eğitimi veren sürücü kursları ele alınmıştır. Ankara ili Çankaya ilçesinden tesadüfi olarak Asya, Uslu ve Durak sürücü kursları seçilmiştir. Toplam 120 kişiye eğitim öncesi ve sonrası aynı anket formu uygulanmıştır.Bu anket formlarından elde edilen veri tablolar halinde düzenlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımları, grafikler, yüzde, t-testleri ve tek-faktör varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar tartışma ve sonuç bölümünde yorumlanmıştır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Varyans Analizi, t-testi Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Hamza GAMGAM
Özet (Çeviri)
THE IMPORTANCE OF DRIVER TRAINING COURSES IN THE PREVENTION OF TRAFFIC ACCIDENTS ( M.Sc Thesis ) DİLEK BA?CI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1995 ABSTRACT In this study, the first chapter is devoted to a general discussion of traffic accidents where as the second to an investigation of traffic education. It is our strong belief that a well ordered and safe traffic requires effectively adducted people about traffic, road and vehicle safety. It is for this reason that we examined driving schools, which are charged with training and education of traffic, with in the preparatory research of this thesis. Asya, Uslu and Durak driving schools in Çankaya district of Ankara were selected randomly to collect data by means of questionnaire forms distributed to about 120 driver candidates, once at the beginning of the course and once after the graduation. Data obtained in this way have been arranged and presented in tables. In the evaluation of data, certain techniques such as frequency distribution, graphics percentage, t-tests and single - factor variance analysis have been used. The last chapter is devoted to the interpretation of the statistical results obtained previously. Science Code Variance Analysis, t-tests 84 AssoaProf.Dr.Hamza GAMGAM II Key Words Number Of Pages Adviser