The effect of extensive reading on the development of reading and writing skills of english preparatory class students
Kapsamlı okumanın İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin okuma ve yazma becerilerine etkisi
  1. Tez No: 361718
  2. Yazar: HAKAN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bir dilin etkili şekilde kendi ana bağlamında öğrenildiği, ikinci yararlı yöntem olarak ise o dilde kapsamlı okumanın dil becerilerini geliştirdiği düşünülmektedir. Kapsamlı okuma bir dili öğrenme sürecini destekleyici bir aktivite olarak da dilde uzmanlaşmanın iyi bir yolu olarak görülmüştür. Son zamanlardaki çalışmalar (e.g. Davis, 1995; Mason & Krashen, 1997; Bell, 2001; Krashen, 2004; Eskey, 2005; Horst, 2005; Pigada and Schmitt, 2006) kapsamlı okumanın bir dilde uzmanlığı geliştirmede yararlı olduğunu ve yabancı dil bağlamında anadil ortamını telafi etmenin de iyi bir yolu olduğunu göstermektedir. İngilizce Türkiye'de yabancı dil olarak öğretilmektedir ve bu bağlamda kapsamlı okuma ülkemizde yabancı dilin pratiğini yapmanın ve geliştirmenin iyi bir yolu olabilir. Bu çalışmanın amaçları kapsamlı okumanın İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin okuma ve yazma becerilerine olan etkisini incelemek ve bir devlet lisesinde yürütülen kapsamlı okuma projesi hakkında öğrenci ve öğretmenlerin tutum ve algılarını ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın katılımcıları 141 hazırlık sınıfı öğrencisi ve altı İngilizce ana ders öğretmenidir. Kapsamlı okumanın okuma ve yazma becerileri üzerindeki etkilerini bulmak için öğrencilerin okuma oranları ve PET (Preliminary English Test) test sonuçları kıyaslanmıştır; kapsamlı okuma hakkındaki tutum ve algılarını ortaya çıkarmak amacıyla da öğrencilere birer anket uygulanmıştır ve öğretmen ve öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin okuma ve yazma notları ile okuma oranları arasında orta derecede pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin okuma oranlarının okuma ve yazma becerileri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Buna karşın, PET test notları yüksek ve düşük olan öğrencilerin okuma oranları kıyaslandığında, notları yüksek olan öğrencilerin okuma oranlarının da yüksek olduğu görülmüştür. Aynı zamanda; öğretmen ve öğrencilerin kapsamlı okumanın dil uzmanlığını geliştirmek için yararlı, bu konuda öğrenciler için motive ve teşvik edici olduğunu ve kapsamlı okumanın anadil bağlamını telafi etmede etkili olduğunu düşündükleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Language is considered to be learnt effectively in its native environment. However, another useful way is suggested to be reading extensively in that language. Extensive reading has been regarded as a good way of obtaining language proficiency as a supportive activity of language learning process as well. Recent studies (e.g. Davis, 1995; Mason & Krashen, 1997; Bell, 2001; Krashen, 2004; Eskey, 2005; Horst, 2005; Pigada and Schmitt, 2006) have shown that extensive reading is very useful in developing language proficiency and is an effective way of compensation for target language environment in foreign language context. Therefore, extensive reading can be used as an extracurricular activity to meet the need for authentic language input in foreign language teaching. English is taught as a foreign language in Turkey and extensive reading can be a useful way of practicing and developing foreign language skills in Turkey. The main aims of this study were to find the effect of extensive reading on the development of reading and writing skills, to reveal attitudes and perceptions of English preparatory class students and to uncover attitudes of preparatory class main course teachers about an extensive reading project carried out in a high school. Participants of the study were 141 preparatory class students and 6 English main course teachers. Reading logs and Preliminary English Test (PET) scores of the students were compared to find out the effects of extensive reading on reading and writing skills; two questionnaires were applied to the students and interviews were conducted with students and teachers to find out their attitudes and perceptions about extensive reading. The results of the study showed that there was a moderate positive relationship between extensive reading and the development of reading and writing skills of the students. It was revealed that the total number of pages read by the students did not have any significant effect on their reading or writing proficiency. However, there was significant positive relationship between extensive reading and test scores of the students when the results of the top level and lowest level students in PET exams were compared in overall language proficiency. It was also seen that students and teachers believed that extensive reading was beneficial to improve language proficiency, it was motivating and encouraging for students to learn English and improve their language proficiency and extensive reading was an effective way to compensate for the lack of target language environment.