Çalışma yaşam kalitesi programlarında esnek çalışma saatlerinin yeri ve önemi: Ordu Sagra örneği
The importance of flexible working hours in the quality of working life programmes: An example of Ordu Sagra
  1. Tez No: 362936
  2. Yazar: DENİZ ÖZLEM ÖZAKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY UZKESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma hayatının kalitesine yönelik müdahaleler, mevcut çalışma metodlarına değişiklikler yaparak, daha iyi iş ve çalışma şartları oluşturmak w dolayısıyla hayatın niteliğini geliştirmek amacına yönelik bir çok teknikten oluşmaktadır. Gerçekte çalışma hayatının kalitesi, işyerinin çalışma şartlarının seviyesini ve insanların örgüt üyeliğiyle ilgili algılamalarını ifade eden bir ka\ramdır. Farklı şekillerde tanımlanan çalışma hayatının kalitesi kavramı, işin; insanların güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli ihtiyaçlarının tatminine, faydalı oldukları duygusunu kazanmalarına, başarılarını farkedebilmelerine ve kabiliyetlerini geliştirmelerine fırsat veren bir yapıya kavuşturulması olarak ifade edilebilir. Çalışma yaşam kalitesini arttırmada esnek çalışma saatleri önemli bir yer tutmaktadır. Esnek çalışma saatleri uygulaması. örgüt üyelerinin işe başlama ve bitirme saatlerinin,“temel zaman”a bağlı kalmak şartıyla, belirli anlar yerine belirli bir zaman dilimi içinde tespit edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu sistem içinde çalışanlara çalışma sürelerini istedikleri gibi düzenleme imkanı verilmektedir. Böylelikle geleneksel sabit saatlerde (09.00 ile 17.00 arası gibi) çalışma zorunluluğu ortadan kalkmış, ancak aynı çalışma süresi korunmak şartıyla daha geniş bir zaman alanında (sabah 08.00 ile 10.00 arası) işe başlama ve (16.00 ile 18.00 arası) bitinne kolaylığı sağlanmıştır. Ekonomik ve endüstriyel çevrenin sürekli değişmesi sonucunda, işletmeler de kendilerini sürekli yenilernek zorundadırlar. Bu nedenle, artık işletmelerden beklenilen: stanclardizasyon yerine çeşitlilik ve karmaşıklık; büyüklük yerine yalınhk; katılık ve lll kuralcılık yerine alışkanlık ve açıklık; durağanlık yerine değişkenliktiL Bu beklenti“esneklik”olarak tanımlanmaktadır. Esneklik , çevresel değişimlere uyum sağlayabilme yeteneğidir. Ekonomik gelişmelerden ve müşterilerden kaynaklanan talep dalgalanmaları bu yeteneğin hızlı bir şekilde ve zamanında uygulanmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada amaç, çalışanların ev ve iş yaşantısı arasındaki dengeyi sağlamada esnek çalışma saatlerinin yeri ve önemi dir. Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, insana sosyal bir varlık gibi yaklaşılması ve işin insancıllaştırılması adına esnek çalışmanın işçiye. işvereneve işletmeye yansıması da olumlu sonuçlar sergilemektedir. Esnek çalışma saatleri uygulamasında başarının anahtarı işçi, işveren ve bu programdan doğrudan etkilenen insanlar arasmda karşılıklı ve etkili bir haberleşmenin olmasına bağlıdır. Bu program psikolojik olarak çalışanlar üzerinde olumlu sonuçlar doğurmuştur. Çalışanlar kendi yaşantıları üstünde daha çok kontrol imkanına sahip olmakta ve bağımsız olduklarını hissetmektedirler. Öte yandan işe gelmeme ve geç gelme alışkanlıkları azalmaktadır. Ayrıca esnek çalışma saatlerinin uygulanması iş dışındaki zamanı da daha rahat kullanabilme imkanı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The intervenes towards the quality of working life consist of variety of techniques which aim to create better working conditions by making changes in the present working methods and consequently aim to improve the quality of life. Indeed, the quality of working life ise a term which expresses the !eve! of working conditions in a workplace and the perceptions of people about the membership in an organisation.“The quality of working life”term which has different definitions can also be defined as shaping the working life as it meets the needs of people in order to provide them a secured life, gives them a feeling that they are useful, makes the m aware of their success, and gives them opportunity to improve their skills. Flexible working hours has an important role in improving the quality of working life. Application of flexible working hours can be defined as the determin~tion of the time to start and to finish work ina certain period instead of certain momentsfor the members of organisation on condition that they work during the main working hours. In this system, workers are given an opportunity to organise their working hours as they wish. By this w ay, the obligation of working between traditional fixed hours (such as between 9 am. and 5 pm.) is eliminateel and an opportunity to start (between 8 am. and 10 am. in the morning) and to finish (between 4 pm. and 6 pm.) work ina wider period is provided on canelition that the same working period should be kept. The establishment should renew thenıselves continuously due to the continuous changes in economic and inclustrial life. Because of this reason, establishments are expected variations and ınixtures instead of standardisation; simplification instead of largeness; clearness and fluiclity instead offormality anel rigidity; changebility instead V of stability. This expectations are defined as the“flexibility”. Flexibility is an ability to adopt the establishment to environmental changes. The waves of demant result from the economical developments and customers require this ability to be applied immediately and on time. The airn of this study is to stress the importance and the place of flexible working hours for balaneing the working life and home life. For the sake of improving life quality, treating human beings as social creatures and humanisation of the \vork, reflection of flexible working in to the employee, employer and in to the establishement, create positive results. In the application of flexible working hours, the success depends on the effective and mutual communication among the employees the employer and the people who are effected directly in this schedule. This schedule had positive effects on the employees psychologically. The employees had opportunity to have much more control over their lives and they fe lt independent. However, the habits of coming Iate or missing the work lessened. Moreover, application of flexible working hours provided opportunity to use their time outside the work more satisfıed.