Afganistan'daki güvenlik sorunları
Security problems in Afghanistan
- Tez No: 363357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KAZAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı, Afganistandaki güvenlik sorunlarını incelemek ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmektir. Afganistandaki güvenlik sorunları sadece askeri olarak görmek ve değerlendirme doğru neticeler vermemiştir. Bu ülkedeki sorunlar sadece askeri olarak çözülseydi, ABD ve NATO güçleri 12 sene içinde bu başarıya ulaşmış olurlardı, ama görüyoruz ki gün geçtikçe Taliban güçleri çoğalmakta ve güvenlik sorunlarıda artmaktadır. Bu sebeplerden dolayı Afganistandaki güvenlik sorunları çeşitli boyutlardan ele alınması gerekir. Ülkedeki sorunları çözmek için bütün güvenlik alanlarını, sadece askeri güvenlik değil, ekonomik güvenlik, toplumsal güvenlik, sağlık güvenliği, çevre güvenliği ve buna benzer bir çok güvenlik alanlarını incelemek ve değerlendirmek gerekmektedir. Bu çalışmada öncelikle Afganistan tarihinden bahsedilmekte ve sonraki bölümlerde, Afganistandaki istikrarsızlık nedenleri, güvenliğin sağlanması ve güvenlik alanlarından yola çıkılarak, Afganistandaki güvenlik sorunlarına çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the security problems in Afghanistan. The security problems in Afghanistan is not based only on military security. In order to find and suggest solutions to the security problems of Afghanistan, there is need to study different dimensions of security, not only military security. If the security problems in Afghanistan were only military problems, these problems could be solved within 12 years with the effort of US and NATO troops. But unfortunately these problems have not been solved in 12 years and the Taliban is gainin power day by day and the security problems are increasing. In order to find or suggest solutions to the security problems of Afghansitan, there is need to study not only military security, even other security issues such as; economic, social, health, environment and other security dimensions. In this study, first the history of Afghanistan is elaborated. In the other sections; you will find, the reasons for unstability, security dimentions, sugeestions to solve security problems in Afghanistan using dıfferent security dimentions.