Örgütlerde çatışma ve nedenleri
- Tez No: 36409
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİM KAPTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma genel Liselerde görev yapan yönetici ve öğretmenler arasında; politik uygulama ve tutumların, bürokratik niteliklerin, mesleki nitelik ve kişilik değerlerinin, bireysel davranış etkenlerinin ve iletişim bozukluklarının çatışma nedenleri olup olmadığını ve bunları birer neden olarak algılama üzerinde cinsiyetin, görev türünün, mesleki kıdemin ve öğrenim durumunun etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan bir çalışmadır. Bu çalışma 1992-1993 öğretim yılında Ankara ilindeki merkez ilçelerde yer alan on genel Lisede görev yapan 60'şı yönetici, 285'i öğretmen, 139'u bayanlardan, 206'sı ise erkeklerden oluşan toplam 345 denek üzerinde yapılmıştır. Araştırma örneklemini oluşturan bu deneklerin 59 kişisi beş yıldan az, 106 kişisi beş-on yıl arası, 78 kişisi on-on beş yıl arası, 47 kişisi on beş-yirmi yıl arası, 55 kişisi ise yirmi yıldan fazla mesleki kıdeme sahiptir. Ayrıca deneklerin, 24'ü Lisans üstü mezunu, 203'ü fakülte mezunu, 34'ü yüksekokul mezunu, 63'ü üç yıllık eğitim enstitüsü mezunu, 21 kişi ise iki yıllık eğitim enstitüsü mezunu olarak öğrenim durumlarına göre dağılmışlardır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak, bu araştırma için geliştirilen anket kullanılmıştır. Anket beş ayrı bağımlı değişkenden meydana gelmiştir. Bağımlı değişkenler, politik uygulama ve tutumlar, bürokratik nitelikler, mesleki nitelik ve kişilik değerleri, bireysel davranış etkenleri ve iletişim bozukluğundan oluşmuştur. Bu araştırmada, bağımlı değişkenler üzerinde cinsiyet ve görev türünün etkilerini görmek maksadıyla (t) ti testi uygulanmış, mesleki kıdemin ve öğrenim durumunun bağımlı değişkenler üzerindeki etkilerini görmek maksadıyla da tek yönlü varians analizi tekniği uygulayarak“F”testi sonucu kontrol edilmiştir. Tek myönlü varians analizi sonucunda“F”değerlerinin anlamlı olarak çıktığı durumlarda, gruplar arası farkın olup olmadığım, fark var ise bu fark hangi gruplardan kaynaklandığı Shaffe testiyle kontrol edilmiştir. Bağımlı değişkenler üzerinde cinsiyetin ve görev türünün etkilerini birlikte görmek amacıyla da, çok yönlü varians analizi tekniği kullanılmıştır, araştırma da en az hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmamızda elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Öğretmen ve yöneticilerin politik uygulama ve tutumlara ilişkin çatışma nedenlerini algılamaları, öğretmenler de yüksek bulunmuştur (p0.05). Politik uygulama ve tutumlar ile ilgili çatışma yaratan durumlara ilişkin yönetici ve öğretmen algıları, mesleki kıdeme ve öğrenim durumuna göre bir farklılık göstermemiştir (p>0.05). 2. Öğretmen ve yöneticilerin, bürokratik niteliklere ilişkin çatışma nedenlerini algılamaları, öğretmenlerde yüksek bulunmuştur. (p0.05). 3. Öğretmen ve yöneticilerin, mesleki nitelik ve kişilik değerlerine ilişkin çatışma nedenlerinin algılamaları, öğretmenlerde yüksek bulunmuştur. (p0.05). Bu bulgular ışığında, çatışma yaratan durumlar üzerinde cinsiyetin ve görev türünün öğretmen ve yöneticilerin algı düzeylerinde farklılık yarattığı yargısına varılmış ve bu yargıya dayalı olarak gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is about the causes of the Conglict Caused by Political application and attitudes bureautic qualities, progessional practice and personality values, individual behaviour factors, disorders in Commucanation and our aim is to find out the effects of sex, the type of duty, professional seniority on the causes of Conflicts it is a descriptive survey. This research was done on 345 subzects 60 of them were director and 285 of them were teachers. There were 139 females and 206 males. 59 of them have worked less than five years, 106 of them have worked between five and ten years, 78 of them have worked between ten and fifteen years, 47 of them have worked between fifteen and twenty years, and 55 of them have worked more than twenty years. 24 of them have an M.A. degree, 203 of them have a.B.A. degree, 34 of them are collage graduate and 63 of them are teachers institutions graduates“these institutions give a third year education”. A questionary was used for this research this questionary have five different dependent variables. These, dependent variables are political applications and affitudues, bureaufic qualities, individual behaviour factors and personality values, personel behaviour factors and commucunation disorders. In our research, in order to see the effects of sex and the type of duty on depandent variables, we used T test in order to see the effects of vocational seniority on depented variables we used one way variance analysis and it's results were controlled by F test. VIWhen“F”values are significant according to the results of the one-way variance analysis, in order to see if there is a difference amongst the groups and there is a difference to see which groups causea this difference, a shaffe test was used. A multi- dimentional variance analysis tecnique was used to see the effects of the set and the type of dufy to gether on the depented variables. In the resarch, the least error margain was accepted as 0.05 The findings of the ressearch are summarisedas follows. 1. Amongsf the teachers, the perception of the causes of the effects of the conglict related to political application and affifades was found very high C P (0.05). There is no difference between males and females for the effect of sex on political application and attitudes (p>0.05). Teachers and managers perception about situatians causing conflict related to political applications and attitudes, didnt show any difference according to vocational seniority and the level a education (p>0.05). 2. As to the teachers and managers, perception of the causes of conflict related to be vreautic qualities, it was found high among the feachers (p0.05). 5. The perception of the causes communication disorders was found high among the teachers (p0.05). There is no difference about commucination disorder and the perception of teachers and directors (p>0.05). Under the lights of these findings, it was found that sex and the type of duty caused a difference on the level of perception of teachers and directors and nesassary proposal have been made accordingly. Vlll