Markaların sosyal medya kullanımının tüketici davranışı üzerindeki etkileri
Brands' social media usage and its effects on consumer behavior
  1. Tez No: 364891
  2. Yazar: CANSU AYTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. ESER TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gelişen teknoloji ile internet kullanımının günlük hayatta alışkanlık haline gelmesi ve kullanıcıların sosyal ağlar aracılığıyla iletişim kurması, sosyal medyayı vazgeçilmez hale getirmiştir. Sosyal medya; kullanıcıların interaktif iletişim kurarak diğer kullanıcılar ile irtibata geçmelerini sağlamaktadır. Kullanıcıların sosyal medya araçlarıyla paylaştıkları içerikler tüketicilerin davranışlarında ve yaratılan marka imajına karşı tutumlarda etkili olmaktadır. Markalar ise sosyal medya pazarlamasını kullanıp tüketicilerin isteklerini dikkate alarak marka imajlarını ve tüketicilerin kendilerine yönelik tutumlarını şekillendirmektedir. Tüketiciler bu aşamada kullanıcıların ve markaların oluşturdukları içeriklerden ve marka imajına karşı tutumdan etkilenerek satın almayı gerçekleştirebilmektedir. Bu araştırmada; markaların sosyal medya kullanımının tüketicilerde yarattığı tutum ve davranışlar araştırılmıştır. Araştırmanın teori bölümünde; sosyal medya, sosyal medya pazarlama, marka imajı, marka tutumu, tüketici davranışları üzerine literatür taraması yapılmıştır. Araştırma bölümünde ise; markaların sosyal medya araçlarının kullanımlarının tüketiciler üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla hazırlanmış anket, 465 sosyal medya kullanıcısı tarafından cevaplandırılmıştır. Verilen cevaplar sonucunda veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak, markaların sosyal medya kullanımlarının tüketicilerin davranışlarını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of the technology, Internet usage is becoming a habit in everyday life, and users' communication via social networks made the social media indispensable. Social media helps users to get in touch with other users via interactive communication. The contents that the users share via social media tools are effective on consumer behavior and the manners towards the created brand image. As a result, brands are shaping their brand images and consumers' attitudes towards themselves, by using social media marketing and taking care of consumer requests. In turn, consumers purchase products offered by these brands, being affected by the contents and attitude towards the brand image created by the brands themselves and the other users. In this study; brands' social media usage and its effects on consumer attitudes and behavior have been investigated. At the theory section of the study; a thorough literature review is conducted on social media, social media marketing, brand image, brand attitude, and consumer behavior. Then, during the research process, a survey on the effects of brands' social media usage on consumers is prepared and has been esponded by 465 social media users. The data obtained is analyzed with the SPSS software. As a result, brands' uses of social media have been identified to influence consumers' behavior.