Hemşirelerde algılanan örgütsel adaletin, örgütsel bağlılık düzeyi ile ilişkisi
Relation between organizational justice and organizational commitment level on nurses perceived
- Tez No: 365337
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma hemşirelerin örgütsel adalete ilişkin algılarının örgüte bağlılık düzeyi ile ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri; üç eğitim-araştırma hastanesi ve bir özel sağlık grubu hastanesinde, Eylül 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında, 419 hemşireye sosyo-demografik değişkenleri içeren anket formu, Niehoff ve Moorman tarafından geliştirilen 'Örgütsel Adalet Algılama Ölçeği' ve Allen ve Meyer tarafından geliştirilen 'Örgütsel Bağlılık Ölçeği' ne yer verilmiştir. Veriler SPSS 22.0 İstatistik programı ile analiz edilmiş, verilerin analizinde yüzdelik hesaplama, Pearson Kolerasyon tekniği, Croanboch alfa katsayısı, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 419 hemşirenin %90,7 kadın, %9,3 erkek, %43,4'ü 25-31 yaş arasında, %62,5'i lisans mezunu, %69,2 5 yıl ve altı kurumda çalıştığı, %53,5 vardiya sisteminde çalıştığı, %28,2 özel hastanelerde, %71,8 kamu hastanelerinde görev yaptığı belirlenmiştir. Hemşirelerin örgütsel adalet algısında; hemşirelerin en çok etkileşim adalet algısına önem verdiği (3,20±1,02), özel hastanelerde çalışan hemşirelerin kamu hastanelerinde çalışan hemşirelere göre adalet algılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Hemşirelerde örgütsel bağlılık da ise; hemşirelerin kurumlarına normatif düzeyde bağlı oldukları (2,81±0,68), özel hastanelerde çalışan hemşirelerin kamu hastanelerinde çalışan hemşirelere göre kuruma bağlılıklarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda katılımcıların örgütsel adalet algısı ile örgütsel bağlılık puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Relation Between Organizational Justice And Organizational Commitment Level On Nurses Perceived In this study of purpose is, investigate the relationship between perceptions of organizational justice and organizational commitment. The database of research was taken between September 2013 and September 2014 from three different educational-research hospital and also one private health hospital. The database is covered 419 survey form of variables included socio-demographic for nurses,“Organizational justice scale of nurses perceived”by Niehoff and Moorman,“Organizational commitment scale”by Allen and Meyer. Data were analyzed in a program named SPSS 22.0 and percentaging data is used by Pearson Correlation Technique, Cronbach Alpha Coefficient, Mann-Whitney U Tests and Kruskal-Wallis. The analysis show that there were 419 nurses who attended surveys. %90.7 of them were woman, %9.3 of them were man, %43.4 of them were between 25-31 ages, %62.5 of them were have bachelor's degree, %69.5 of them were working in a same company/foundation since 5 years and less than 5 years, %53.5 of them were working in a shift method, %28.2 of them were working in private health hospitals, %71.8 of them were working in governmental hospitals. In this study, it is observed that nurses most important interaction was the perception of justice (3,20±1,02). Therefore, there is a higher perception of fairness in nurses working in private hospitals rather than nurses working in public hospitals. Point of view by organizational commitment of nurses; there is a normative commitment organizations and higher percentage of commitment in private health hospitals rather than public hospitals.