Tedarik zinciri yönetiminde scor modelin dcor ve ccor model ile genişletilmesi ve mobilya sektöründe bir uygulama
Extending scor model with dcor and ccor models in supply chain management and an application in furniture industry
  1. Tez No: 365450
  2. Yazar: YAĞMUR TORUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA YEŞİM KALENDER ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İşletmelerin ayakta kalabilmeleri için birbirlerine karşı rekabet edebilmeleri gerekmektedir. Küresel ekonomi büyümeye devam ettikçe, işletmeler bağımsız olarak rekabet etmeyi sürdüremezler ancak tedarik zinciri sistemlerine güvenmeleri gerekmektedir. Bunun sonucu olarak firmalar tedarik zinciri sistemlerini ve bununla ilgili model türlerini bilimsel olarak incelemek, tasarlamak, uygulamak ve sürekli olarak geliştirmek durumundadırlar. Bugüne kadar geliştirilen analitik ve sayısal modeller tedarik zincirini bir bütün olarak ele almakta yetersiz kalmıştır. 1996 yılında Tedarik Zinciri Konseyi tedarik zinciri yönetimi için endüstriler arası standart olarak Tedarik Zinciri İşletim Referans Modelini (SCOR) geliştirmiştir. SCOR modeli yönetim süreçlerinin standart bir tanımı, standart süreçler arası ilişkilerin bir çerçevesini, süreç performansı ölçümü için standart metrikleri, sınıfında en iyi performansı geliştirecek yönetimsel uygulamaları ve yazılım özellikleri ve işlevselliği için standart bir düzenlemeyi içermektedir. Literatürde SCOR model ile ilgili yapılan pek çok çalışma bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalarda modelin uygulama adımlarından yalnızca biri üzerinde durulmuş ya da model metrikleri ile ilgili çeşitli uygulama çalışmaları yapılmıştır. Burada literatürden farklı olarak modelin birinci adımı uygulanıp tedarik zinciri performansı değerlendirildikten sonra ikinci adımı da uygulanarak performansın arttırılması için proje önerilerinde bulunulmuştur. Geliştirilen projelerin önceliklendirilmesinde ise TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Önerilen projelerden öncelikli olanların uygulanması sonucunda SCOR metriklerinde yaşanan iyileştirmeler hesaplanarak, firmanın hedeflerini ne oranda gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Birden fazla projenin uygulanması durumunda taşıma performansı ve tedarik zinciri yanıt süresi metriklerinde iyileşmeler gerçekleşmiştir. Bunun yanında ürün maliyeti ve brüt karın olumsuz etkilendiği görülmüştür. Tüm projelerin uygulanması durumunda ise hedeflenen metrik değerlerinin elde edilebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses must compete against each other to survive. The global economy continues to grow, businesses cannot continue to compete in dependently but they must rely on their Supply Chain systems. As a result, companies have to scientifically examine design, implement and constantly develop Supply Chain management systems and appropriate models. Analytical and numerical models developed to date in addressing the Supply chain as a whole were insufficient. In 1996, the Council of Supply Chain developed cross-industry Standard for Supply Chain management Supply Chain Operation Reference (SCOR) model. The model includes a Standard description of management processes, a framework for relations between the Standard processes, Standard metrics to measure process performance, managerial practices and develops best in class performance or a Standard editing software features and functionality. There are many studies about SCOR model in the literature. But, in these studies, one of the application steps is focused or several practices about model metrics are examined. In this study, as distinct from the literature, after the execution of first step as supply chain performance assessment, second step is also implemented and project suggestions are advised to enhance supply chain performance. TOPSIS is used to prioritize the developed projects. As a result of the implementation of the priority projects of those which suggested, improvements to the SCOR metrics calculated and performed to determine to what extent the objectives of the firm. In case of the implementation of more than one projects improvements are obtained at shipping performance and supply chain respond time. On the contrary, product costs and gross income are effected adversely. In the event of implementation of all projects, it is indicated that objected metric values can be obtained.