Farklı duvar ve harç malzemeleri ile üretilen duvarların mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Defferent walls and mortar materials produced wi̇th determination of mechanical properties of walls
  1. Tez No: 365451
  2. Yazar: BEHCET DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Duvarların dayanım özelliği, duvardaki örgü malzemelerinin dayanımı ile duvarın bir bütün olarak dayanımına bağlıdır. Duvarların boşluklu veya boşluksuz oluşu, örgü harcı, derz kalınlıkları ve örgü biçimi gibi faktörler duvarların mekanik davranışlarını doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, aynı geometrik özelliklere sahip 900x900 mm boyutlarında 18 adet duvar numunesi üretilmiştir. Duvar örülmesi işinde bağlayıcı malzeme olarak, takviyeli ve polipropilen lifli harç kullanılmıştır. Kullanılan harcın hacimsel olarak karışım oranları, kum:çimento:kireç=6:1:1 şeklindedir. Duvar numunelerinin üretilmesinde harman, yığma tuğla ve bimsblok örgü malzemesi olarak seçilmiştir. Duvar numuneleri diyagonal yüklemeye tabi tutularak kayma dayanımları belirlenmiştir. Numunelerden yatay ve düşey doğrultudaki deplasman değerleri alınmıştır. Üretilen deney numunelerinin yük/deplasman grafikleri, duvarların göçme biçimleri, kayma dayanımı, rijitlik modülü, enerji tüketme kapasitesi belirlenmiştir. Deney numunelerinde gözlenen davranışlar ve oluşan çatlaklar incelenerek yük-şekil değiştirme grafikleri yorumlanmıştır. Duvar numunelerinin genelinde oluşan göçme, derz boyunca oluşan diyagonal çatlakların oluşması ve örgü malzemesi ile harç ara yüzeyinden düşeyde duvar numunesinin ikiye ayrılmasıyla meydana gelmiştir. Lifli harç kullanılarak örülen duvarların kayma gerilmesi, takviyeli harçla örülen duvarların kayma gerilmesine göre daha fazla olduğu görülmüştür. Örgü malzemesinin kesme gerilmesine katkı sağladığı deney sonuçlarında gözlenmiştir. Duvar numunelerinin düşey yük-yatay şekil değiştirme grafiğinin altına kalan alanların hesaplanması sonucu enerji yutma kapasiteleri hesaplanmıştır. Enerji yutma kapasitesi en fazla olan numune yığma tuğla ve lifli harçla örülen duvar elemanlardır.
Özet (Çeviri)
The strength properties of walls depend on the strength of masonry brick and the strength of the wall as a whole. The factors, such as type of brick, mortar, wall pointing and bond pattern directly effect on mechanical behavior of masonry panels. In this study, 18 masonry samples have been built which all have 900x900 mm geometrical dimensions. In the bricklaying process, Polypropylene-fibre-reinforced mortars have been applied as binding material. Volumetric proportion of the mortar is sand:cement:lime=6:1:1. In the construction of the wall samples, hollow clay brick, solid clay brick and pumice brick (blockbims) were selected as masonry materials. The wall samples have been processed diagonal compression to determinate the shear strength. The horizontal and vertical displacement values have been taken from the specimens. Load-displacement diagram of the built samples, collapse form of the walls, shear strength, modulus of rigidity, energy consumption capacity have been determined. Load-displacement diagrams have been interpreted by analyzing observed behavior of the test specimens and emerged cracks. Collapse failure if the majority of wall samples have occurred on formation of diagonal cracks along the joint and sample was divided into two parts from vertical direction between brick and interface of mortar. Being observed that increase in shear stress of walls, which are built using fibre-reinforced mortar is much more than increase in shear stress of walls, which are built using reinforced mortar. As a result of the experiment it is observed that wall materials contribute to shear stress. Energy absorption capacity has been calculated as a result of calculation about the areas which is below from the vertical load-horizontal displacement diagram. The sample which has the highest energy absorption capacity is wall materials those are built with hollow brick and reinforced mortar.