Ultrasonografi ile polikistik over görünümü olan hastaların değerlendirmesi
Assessment of patients with polycystic ovary syndrome wiev in ultrasound imaging
  1. Tez No: 365985
  2. Yazar: MUSTAFA BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAŞAR TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bağcı, M. Ultrasonografi ile Polikistik Over Görünümü Olan Hastaların Değerlendirmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2014. Bu çalışmanın amacı; ultrasonografi ile polikistik over görünümü olan hastalarla, polikistik over görünümüne sahip olmayan kontrol grubu arasında klinik, hormonal ve biyokimyasal farklılıkların ortaya konulmasıdır. Araştırmamıza Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüne Aralık 2012 ile Aralık 2013 arasında infertilite yakınmasıyla başvuran ve çalışma öncesi yazılı ve sözlü onam veren 238 hasta dahil edildi. Tüm hastalara ilk başvuruda hazırlanan anket uygulandı. Hastaların fizik ve pelvik muayeneleri yapılıp, TVUSG ile overleri değerlendirildi. Hastalardan hormonal tetkikler için kan örnekleri alındı. Hastalar klinik ve endokrinolojik özelliklerine göre PKOS olan 77 olgu, PKOS benzeri olan 74 olgu ve normal kontrol grubu 87 olgu olarak 3 gruba ayrıldı. PKOS'lu hastaların ailesinde PKOS daha sık bulunmuştur (p=0,001). PKOS'lu hastalarda VKI'nin ve android obezite sıklığının daha yüksek olduğu bulunmuştur. PKOS'lu hastalarda hiperandojenizmin klinik ve laboratuvar bulgularına daha sık rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bağcı, M. Assessment of Patients with Polycystic Ovary Syndrome Wiev in Ultrasound Imaging. Eskişehir Osmangazi University Medical School, Thesis in Gynecology and Obstetrics, Eskişehir, 2014. The aim of this study is to assess clinical, hormonal and biochemical differences in patients with polycystic ovary syndrome wiev in ultrasound imaging and control group. Between december 2012 and december 2013, a total of 238 patients appealed to our clinic, with infertilty included in this study after obtaining informed consent. All patients participated in the survey in first appeal. Complete physical and pelvic examination with trans vaginal ultrasound for ovaries have been performed. Blood samplesobtained for biochemical assessments. According to clinical and endocrinologic characteristics, patients seperated in three groups; 77 patients as PCOS, 74 as PCO like disease and 87 as control group. PCOS incidence was higher in PCOS group family members. (p=0,001). BMI and androgenic obesity incidence were higher in PCOS group. Clinic and laboratory findings of hyperandrogenemia were higher in PCOS group.