Polikistik over sendromu tanısı alan vücut kitle indeksine göre obez ve zayıf/normal olan hastaların klinik, biyokimyasal, ultrasonografi bulguları ve cilt tipinin karşılaştırılması
- Tez No: 917322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Polikistik over sendromu (PKOS) tanısı alan kadınların vücut kitle indeksine göre klinik özelliklerinin, laboratuvar ve ultrasonografi bulgularının, hormonal parametrelerinin, Ferriman Gallwey Skorları ve cilt tipinin karşılaştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: İzmir Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine 15 Mayıs-15 Eylül 2024 tarihleri arasında başvuran Rotterdam kriterlerine göre PCOS tanısı konulan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 134 hasta dahil edildi. Hastalar vücut kitle indeksine (VKİ) göre iki gruba ayrıldı. VKİ0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: This study aimed to compare the clinical characteristics, laboratory and ultrasonographic findings, hormonal parameters, Ferriman-Gallwey scores, and skin types of women diagnosed with polycystic ovary syndrome (PCOS) according to their body mass index (BMI). MATERIALS AND METHODS: A total of 134 women diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria and who voluntarily agreed to participate were included in the study. The study was conducted between May 15 and September 15, 2024, at the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic of İzmir City Hospital. Patients were divided into two groups based on their BMI: Group 1 included patients with BMI 0,05).