Bilgisayar kullanımının 48-60 aylık çocuklar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study on the evaluation scale of the impacts of computer usage on 48-60 month-old children
  1. Tez No: 366238
  2. Yazar: SEMANUR CÖMERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda bilgisayar kullanımının hızla artması nedeniyle çocuklar üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar yapılmasına gerek duyulmaktadır. Bu alana yönelik bir ölçüt aracı olmaması nedeniyle araştırmacı tarafından hazırlanarak uygulanan ''Bilgisayar Kullanımının 48-60 Aylık Çocuklar Üzerindeki Etkilerinin Değerlendirilmesi Ölçeği'' nin geçerlik ve güvenirlik çalışması araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılında Tokat il merkezindeki bağımsız anaokullarına devam eden 48-60 aylık 493 çocuğun ebeveynleri, örneklemini ise 196 çocuğun ebeveyni oluşturmaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Nicel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve“Bilgisayar Kullanımının 48-60 Aylık Çocuklar Üzerindeki Etkilerinin Değerlendirilmesi Ölçeği”ile toplanmıştır. Ölçekte 60 madde yer almaktadır. Maddeler bilgisayar kullanımın olumlu ve olumsuz etkilerine yönelik iki başlık altında hazırlanmıştır. 31 madde bilgisayar kullanımının olumlu etkilerine, 29 madde ise bilgisayar kullanımının olumsuz etkilerine yönelik hazırlanmıştır. ''Bilgisayar Kullanımının 48-60 Aylık Çocuklar Üzerindeki Etkilerinin Değerlendirilmesi Ölçeği'' formundan elde edilen veriler kullanılarak geçerlilik ve güvenirlilik analizleri yapılmıştır. Ölçeğinin kapsam geçerliğinin belirlenmesi amacıyla uzman görüşleri değerlendirilmiş, yapı geçerliğinin belirlenmesi amacıyla ise açımlayıcı faktör analizi (AFA); güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla Cronbach Alfa güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the computer usage has rapidly increased in recent years, there is a huge need for researches about its effects on children. This research focuses on the validity and reliability study of“The evaluation scale of the impacts of computer usage on 48-60 month-old children”which is implemented by the researcher, as there is no other scaling tool applied to this domain. While the population of the research is made up of the parents of 493 48-60 month-old children who attend independent kindergartens in the city center of the province of Tokat, in the second semester of 2012-2013 academic year, the sample consists of the parents of 196 children. The research employs quantitative data. These data were collected using“Personal Information Form”and“The evaluation scale of the impacts of computer usage on 48-60 month-old children”which were devised by the researcher. The scale features 60 points, which are categorized under two main titles which differentiate the positive and the negative impacts of computer usage. While 31 points were dedicated to the positive effects of computer usage, 29 were spared for the negative effects of computer usage. Validity and credibility analyses were carried out using the data obtained from“The evaluation scale of the impacts of computer usage on 48-60 month-old children”form. Expert opinions were evaluated in order to determine the content validity of the scale. In addition, exploratory factor analysis was calculated to find out the construct validity. The Cronbach Alpha reliability co-efficient was also calculated to decide its reliability.