İlköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji dersi kitabının içerik ve görsel tasarım ilkeleri açısından değerlendirilmesi content and graphic design analysis of science and technology course book of fifth grade primary education
- Tez No: 366566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada İlköğretim beşinci Sınıf Fen ve Teknoloji Ders Kitabı'na ilişkin içerik analizi kategorileri ve özel alt alanlar belirlenerek kitabın yazılı içerik analizi yapılmıştır. İçerik analizi için belirtilen kategori ve alt alanlara göre kodlamalar yapılmıştır. Bu kodlama alan uzmanlarından biri ve araştırmacının kendisi tarafından yapılmıştır. Özel alt alanların kitapta bulunma yüzde ve frekansları hesaplanmıştır. Buna göre kitaptaki ünitelerin sıralanışı, cümle yoğunluğu sıralaması karşılaştırılmış ve çoğunlukla uyuşmadıkları görülmüştür. İlköğretim Beşinci Sınıf Ders kitabının grafik tasarım ilkelerine uygun hazırlanıp hazırlanmadığı 22 alan uzmanına grafik tasarım ilkeleri anketi aracılığıyla sorulmuştur. Tatmin edici bir oranda yeterli olduğu görülememiştir.
Özet (Çeviri)
In that research, content analysis categories and specific subfields related to Science and Technology course book of Fifth Grade Primary Education are defined and written content analysis of the course book is performed. For the content analysis, codification is done according to the defined categories and the subfields. The codification is done by one of the specialists in the subject and by the researcher. In the research, it is calculated how often and at what rate the subfields exist in the course book. According to the results, order of the chapters, intensity of sentences and order of importance, defined by specialists of the subject, are compared. The comparison shows that the results mostly mismatch. It is searched that whether the course book is prepared in accordance with the graphic design principles by getting data from 22 acknowledged expert. The result demonstrates that the course book is not prepared according to graphic design principles sufficiently.