The perspectives of late Ottoman intellectuals on progress - an analysis on the writings of Kılıçzade Hakkı, Fi̇li̇beli̇ Ahmet Hi̇lmi̇ and Ahmet Ağaoğlu
Son dönem Osmanlı aydınlarının Terakkiye bakışları - Kılıçzade Hakkı, Filibeli Ahmet Hilmi ve Ahmet Ağaoğlu'nun yazılarının tahlili
  1. Tez No: 367955
  2. Yazar: BEYZA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KESKİNKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde Batıcılık, İslamcılık ve Türkçülük olarak öne çıkan üç temel fikir akımından üç aydının terakki ile ilgili algıları ve fikirleri anlatılacaktır. Üçünün de ortak özelliği; çağdaşlarına nazaran geride kalan ve ağır yenilgilerle sarsılan Osmanlı İmparatorluğu'nu bulunduğu kötü durumdan kurtarmanın ve ileri bir seviyeye taşımanın yollarını arayış içerisinde olmalarıdır. Çalışmada görüşleri incelenecek üç akımın temsilcisi olan aydınlar Kılıçzade Hakkı, Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi ve Ahmet Ağaoğlu'dur. Bu üç aydının, nasıl terakki edileceğine ve muasır bir devlet olunacağına dair fikirleri zaman zaman ortak noktalarda birleşse de zaman zaman birbirleriyle ters düşecek kadar ayrışmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to present the perceptions and thoughts of three intellectuals who belonged to the three prominent movements Westernism, Islamism and Turkism. The common point of three individuals is to find the ways of saving and improving the Ottoman state that stayed back in comparison to its contemporaries and took many defeats in this period to the better level. These three intellectuals to be examined in this thesis are Kılıçzade Hakkı, Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi and Ahmet Ağaoğlu. Although they sometimes agree on the concepts of progress and modernization, they diverge from each other in some aspects.