Conceptual change texts oriented instruction in teaching solution concepts
Çözünürlük kavramının öğretiminde kavramsal değişim metinleri odaklı eğitim
  1. Tez No: 368782
  2. Yazar: YALÇIN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma kavramsal değişim metinlerinin 11inci sınıf kimya öğrencilerinin çözünürlük dengesi konusunu anlamalarına etkisi geleneksel yönteme dayalı öğretim ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin kimya dersine karşı tutumları ve kavramsal değişim metinlerine karşı tutumları araştırılmıştır. Aynı zamanda, öğrencilerin bilimsel işlem becerileri de araştırılmıştır. Bu çalışmaya, 2010-2011 ilkbahar döneminde, TOKİ Anadolu Lisesinde bir öğretmenin kimya dersi verdiği dört 11. sınıftan, 108 öğrenci katılmıştır. Öğrenciler iki gruba ayrılmıştır. Gruplar rastgele şekilde kavramsal değişim metinleriyle destekli eğitim verilen deney grubu ve yalnızca geleneksel yöntemlere dayalı eğitim verilen kontrol grubu olarak atanmıştır.Her iki gruba da ön test ve son test olarak çözünürlük dengesi testi ve kimya dersine karşı tutum ölçeği verilmiştir. Aynı zamanda çalışmadan önce öğrencilere bilimsel işlem beceri testi verilmiştir. Araştırmanın hipotezleri t-testi, çok değişkenli çok-faktörlü kovaryans analizi ve varyans analizi kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki kavramsal değişim metinleri ile verilen eğitim geleneksel yöntemlere dayalı eğitimle karşılaştırıldığında çözeltilerde denge konusuyla ilgili bilimsel kavramların anlaşılmasında daha etkilidir ve kavram yanılgılılarının giderilmesinde daha etkili olmuştur. Ayrıca deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencileri arasında kimya dersine karşı tutumları göz önüne alındığında istatistiksel bir fark bulunamamıştır. Aynı zamanda bilimsel işlem becerisinin öğrencilerin çözeltilerde denge ile ilgili kavramları anlamalarında önemli bir belirleyici olduğu görülürken, cinsiyet farkının öğrencilerin çözeltilerde denge konusundaki başarısında önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effectiveness of conceptual change text over traditionally designed chemistry instruction on understanding of solubility equilibrium concepts. Also students' attitudes toward chemistry as a school subject and toward conceptual change texts were investigated. Moreover, students' science process skills and effect of the gender difference were also investigated. 108 11th grade students from four classess of a Chemistry course tought by same teacher in TOKİ Anatolian High School in 2010-2011spring semester were enrolled in the study. Students were divided in to two groups. Groups were randomly assigned and experimental group was tought by conceptual change texts through the lecture and the control group was intructed only with traditionally designed science texts. Both groups were administered Solubility Equilibrium Concept Test and Attitude Scale Toward Chemistry as a School Subject as a pre-test and post-test.Science Process Skill Test was given to all groups at the beginning of the study to determine students' level of science process skills. The hypothesis were tested by using t- test, MANCOVA and ANCOVA as follow-up test of MANCOVA. The results showed that instruction with conceptual change texts caused a significantly better acquisition of scientific conceptions and elimination of misconceptions related with solubility equilibrium concepts as compared to the traditional instruction. In addition, no significant difference was found between experimental group and control group students with respect to attitudes toward chemistry as a school subject. Besides, results showed that science process skills of the students' accounted the significant portion of variation in their achievement in solubility equilibrium concepts whereas there was no significant effect of gender difference on students' understanding of solubility equilibrium concepts.